Jeżeli śmierć bliskiej Ci osoby nastąpiła w domu należy wezwać lekarza, by stwierdził zgon i wystawił akt zgonu. Osobom, które zmarły w wypadku lub przyczyną śmierci mogło być przestępstwo kartę zgonu wystawia lekarz sądowy po ustaleniu przyczyny zgonu.

Data dodania: 2010-12-02

Wyświetleń: 2294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli śmierć bliskiej Ci osoby nastąpiła w domu należy wezwać lekarza, by stwierdził zgon i wystawił akt zgonu. Osobom, które zmarły w wypadku lub przyczyną śmierci mogło być przestępstwo kartę zgonu wystawia lekarz sądowy po ustaleniu przyczyny zgonu. W przypadku śmierci, której przyczyną mogło być przestępstwo potrzebna jest również zgoda prokuratora na pochowanie zwłok.

W następnej kolejności musimy dokonać wyboru zakładu pogrzebowego. W każdym mieście przeważnie działa kilka firm o tym zakresie działalności. Ich adresy i telefony znajdą Państwo w lokalnej gazecie, internecie lub na naszej stronie w Katalogu Usług Pogrzebowych. Przed udaniem się na spotkanie z pracownikiem zakładu warto przez telefon popytać o orientacyjne ceny, by nie trafić na najdroższy zakład w mieście. Po dokonaniu wyboru ustalamy z zakładem pogrzebowym termin przewozu zwłok do kostnicy lub Domu Żałoby.

W zakładzie pogrzebowym będą mogli Państwo również zamówić trumnę.

Do zakładu pogrzebowego należy koniecznie zabrać ze sobą:

kartę zgonu

dowód osobisty zmarłego

zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu lub w przypadku emeryta lub rencisty ostatni

odcinek emerytury lub renty


WAŻNE:
Umowę z zakładem pogrzebowym należy zawrzeć w formie pisemnej umowy.

Gdy już załatwimy wszystkie formalności w zakładzie pogrzebowym należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, pod który podlega miejsce zgonu i tam wyrobić Skrócony Odpis Aktu Zgonu.

Tu także potrzebne nam będą dokumenty takie jak:

karta zgonu

dowód osobisty zmarłego

dowód osobisty osoby organizującej pogrzeb

odpis aktu urodzenia (jeżeli zmarły to dziecko)

książeczka wojskowa (jeżeli zmarły to mężczyzna poniżej 50 roku życia)

akt małżeństwa (jeżeli zmarły to współmałżonek)

Akt zgonu jest jest nam potrzebny do otrzymania zasiłku pogrzebowego lub wypłaty ubezpieczenia na życie.

Kolejnym krokiem jest ustalenie terminu pogrzebu,wybór cmentarza i miejsca na którym ma być pochowany zmarły oraz obrządku w jakim ma być pochowany zmarły (pogrzeb chrześcijański lub świecki).

W przypadku obrządku chrześcijańskiego udajemy się do księdza i ustalamy z nim datę pogrzebu oraz datę i godzinę mszy za zmarłego. Jeżeli pogrzeb ma się odbyć w innej parafii powinniśmy ten fakt również zgłosić w Kancelarii Parafialnej, aby uzyskać pozwolenie na pogrzeb poza parafią. W przypadku pogrzebu świeckiego powinniśmy zapytać w zakładzie pogrzebowym o Mistrza Ceremonii, który wygłosi na pogrzebie mowę w imieniu rodziny zmarłego.

Musimy także pamiętać o wykupieniu kwatery na cmentarzu, jeżeli zmarły nie będzie pochowany w grobie rodzinnym.

Jeżeli chcemy poinformować dalszych znajomych o śmierci naszego Bliskiego i dacie pogrzebu powinniśmy zamówić nekrolog w prasie lokalnej lub ogólnopolskiej oraz powiesić klepsydrę na parafialnej tablicy ogłoszeń.

W dniu pogrzebu należy przygotować zmarłego do pogrzebu (ubrać, uczesać, ogolić) jeśli nie zleciliśmy tej czynności zakładowi pogrzebowemu oraz zamówić wieńce, kwiaty i wiązanki na pogrzeb.

Pogrzeb musi odbyć się do 72 godzin od daty śmierci, a w przypadku gdy zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej, to pochówek powinien nastąpić do 24 godzin od daty stwierdzenia zgonu przez lekarza.



Licencja: Creative Commons
0 Ocena