Banki i pozabankowe firmy pożyczkowe doskonale o tym wiedzą. Często jednak nie wiedzą o tym prywatni pożyczkodawcy i później nagminnie nie mogą odzyskać swoich pieniędzy.

Data dodania: 2011-12-14

Wyświetleń: 3068

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Umowy prywatnej pożyczki zawierane są coraz częściej. Na udzieleniu prywatnej pożyczki można bowiem naprawdę dobrze zarobić, szczególnie jeżeli w umowie pożyczki jej strony określą maksymalne odsetki umowne - na poziomie czterokrotnej wartości kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Takie maksymalne odsetki są w przybliżeniu cztery razy wyższe niż te, które dają lokaty w banku. Zysk z prywatnej pożyczki może więc być naprawdę do pozazdroszczenia, ale pod warunkiem, że pożyczkobiorca spłaci pożyczkę, lub uda się ją od niego wyegzekwować w postępowaniu windykacyjnym lub komorniczym. A to już niestety zupełnie inny temat i często – problem nie do pokonania.

Prywatnych pożyczkodawców najczęściej gubi niewiedza, nieznajomość prawa. Bardzo często podpisują umowę pożyczki z pożyczkobiorcą będącym w związku małżeńskim nie interesując się tym, czy ów ma jakieś własne dochody albo prywatny majątek ruchomy lub nieruchomy. Widzą tylko, że pożyczkobiorca wraz ze współmałżonkiem posiadają mieszkanie, samochód i myślą też, że zapewne któreś z nich pracuje, więc ze ściągnięciem pożyczki problemu nie będzie. Jest to kardynalny błąd, który zwykle kosztuje utratę zainwestowanego w pożyczkę kapitału.

Współmałżonek nie odpowiada bowiem za długi drugiego współmałżonka. I tak też na przykład, jeżeli udzielisz prywatnej pożyczki koledze, to jej egzekucja może odbywać się praktycznie tylko z jego pensji i jego odrębnego majątku, którego najczęściej nie posiada. Mieszkanie we wspólności małżeńskiej, tak jak samochód i inne rzeczy, nie może być przedmiotem egzekucji, jeżeli dłużnikiem jest tylko jedno ze współmałżonków. Tym bardziej nie będzie możliwa egzekucja pożyczki z majątku odrębnego żony pożyczkobiorcy, czyli zwłaszcza z jej pensji.  Egzekucja pożyczki z majątku wspólnego możliwa będzie natomiast wtedy, gdy żona pisemnie wyrazi zgodę na zaciągnięcie pożyczki przez męża. A jeżeli będzie ona figurować w umowie pożyczki jako pożyczkobiorca solidarny, to egzekucję pożyczki będzie można prowadzić zarówno w majątku wspólnego, jak i z majątku odrębnego obojga pożyczkobiorców solidarnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena