Kultura Egiptu posiada mnóstwo aspektów wspólnych z kuchniami innych państw Bliskiego Wschodu. Dania egipskie możemy nazwać również specjałami takich państw jako Liban, Iran czy Turcja.

Data dodania: 2011-12-15

Wyświetleń: 3337

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Egipcjanie są bardzo religijni, Islam oraz Koran określają obowiązujące zakazy dotyczące spożywania posiłków. Mieszkańcy Egiptu nie spożywają wieprzowiny i napojów alkoholowych. Głównymi elementami kuchni egipskiej jest soczewica, groch, baranina, fasola oraz chleb, nieraz przyrzadza się również kurczaki i gołębie. 

Egipcjanie konsumują posiłki z reguły w gronie bliskich i przyjaciół. Popularne dania to tahina (pasta sezamowa), kebab, falafel (klopsiki ze zmielonej fasoli), hamam (faszerowany gołąb), ful (gotowana fasola), molokhiyya (zupa z liści rośliny przypominającej szpinak) oraz baba ghanug (tanina z dodatkiem startych bakłażanów).

Mieszkańcy Egiptu regularnie popijają herbatę oraz kawę. Napoje te są z reguły gorliwie słodzone. Herbatę serwuje się z dodatkiej zielonej mięty a kawę z kardamonem oraz cynamonem. Sporą renomą cieszy się tzw. kawa po turecku. Serwuje się ją w filigranowych filiżankach, zapełnionych w połowie fusami.

Pośród znanych napoi możemy wyróżnić kakadeh (czerwony napar z kwiatów malwy sudańskiej), ifra (napar ziołowy z cynamonem), helba (napar ziołowy z kozieradki), sahlab (gęsty napój z mleka z marantą, orzechami i cynamonem) oraz yansun (napar ziołowy z anyżku). Popularne soki to limun (sok z cytryny), manga (sok z mango), asab (sok z trzciny cukrowej), bortuaal (sok z pomarańczy) oraz guafa (sok z guawy).

Egipcjanie nie spożywają napojów alkoholowych, ale można je kupić w hotelach i restauracjach przeznaczonych dla turystów. Z popularniejszych piw należy wymienić Saqqara, Stella Export i Stella Premium, natomiast z win Cru des Ptolemees i Omar Khayyam.

Mieszkańcy Egiptu ubóstwiają łakocie a najbardziej znanym deserem jest baklawa, francuskie ciasto z syropem oraz tłuczonymi pistacjami. Oprócz baklawy warto wymienić konfa (pieczona ubita piana z serem lub kremem), Roz Bi-laban (kremowy pudding ryżowy z migdałami i orzeszkami pistacjowymi), basbusa (kaszka manna nasączona miodem, posypana orzechami) oraz Om Ali (pudding z dodatkiem orzechów, rodzynek, kokosa i mleka).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena