Grecja to kraj bogaty w smaki, nie sposób odwiedzić tego kraju i nie zasmakować tradycyjnej greckiej kuchni. Już od dawana dieta śródziemnomorska w szczególności kretańska uważana jest za najzdrowszą zapewniającą witalność i długowieczność.

Data dodania: 2011-10-19

Wyświetleń: 1539

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Głównym aspektem jest stosowanie dużej ilości warzyw i owoców, zieleniny, ryb, nabiału i pieczywa. Stosując dużą ilość ziół do przygotowania dań, Grecy nadają im niebanalny i charakterystyczny smak i aromat. Do przygotowania potraw słodkich wykorzystuje się dużo duże ilości miodu lub syropu z winogron.

Bardzo ważnym składnikiem greckiej kuchni, o czym nie można zapomnieć, jest oliwa z oliwek. W kraju tym występują idealne warunki do uprawy drzew oliwnych.

Jadłospis kuchni śródziemnomorskiej jest bardzo urozmaicony, a ceny przystępne. Najczęściej serwowane potrawy to: duszonki, zapiekanki, sałaty i sałatki oraz potrawki.

W nadmorskich tawernach bardzo popularne są owoce morza (kalmary, mule, ośmiornice i krewetki).

W Grecji stosunkowo niewiele spożywa się potraw mięsnych, na górzystym terenie hoduje się głownie owce, kozy i drób, w mniejszym stopniu bydło.

Popularnym trunkiem serwowanym w większości tawern i restauracji jest wino w butelce lub własnego wyrobu, przechowywane w beczkach, a serwowane w karafkach. Miejscowe wina lokalne nazywane Retsina przyprawione są żywicą sosnową, nadającą produktowi trwałość. Smakują więc ziemią, kamieniami, lasem i trochę winem.

Mimo, iż Grecy najczęściej raczą się winem nie stronią również od wódki, jako aperitif chętnie piją ouzo – wódkę anyżową, która po rozcieńczeniu wodą przybiera kolor mleczny. Greccy mężczyźni potrafią przy jednym małym kieliszku tego trunku przesiedzieć całą noc w tawernie dyskutując na wszelakie tematy. Wielu zwolenników ma także raki – wódka produkowana z winogron.

Wśród Greków nie są popularne pełne śniadania, przed wyjściem do pracy wypijają jedynie filiżankę kawy, do której zjadają sucharki, biszkopty lub placki z dżemem. O godzinie jedenastej często raczą się ciastem o nazwie tyropitta, wypełnionym gorącym płynnym serem feta. Obiad spożywają w godzinach 13.30 a 17.30 a głównym posiłkiem dnia jest kolacja, spożywana przeważnie w tawernach lub restauracjach około godziny 22.00 -23.00.

Ciekawostką jest również fakt, iż greckiej kuchni obca jest koncepcja kolejno spożywanych dań, często więc na stole pojawiają się równocześnie zupy, drugie dania i sałatki.

Kuchnia grecka zdaniem smakoszów zalicza się do najlepszych kuchni świata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena