W ekologicznej kuchni ważne jest, z jakich składników i w jaki sposób przygotowujemy potrawy. Niebywale istotnie jest jednak również to, w jakich naczyniach i garnkach dania przygotowujemy.

Data dodania: 2011-12-07

Wyświetleń: 1702

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety, podczas ich zakupu najczęściej naszym podstawowym kryterium jest cena. Nie jest to , jednak dobre podejście, biorąc pod uwagę, że garnki służyć nam mają przez długie lata. Wydając więcej inwestujemy w jakość i długowieczność naczyń, a także, w nasze zdrowie. Garnki z najniższej półki cenowej mogą niekorzystnie wpływać na wartość przygotowywanych przez nas potraw.

Największe niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia stanowi gotowanie w naczyniach z uszkodzoną powłoką teflonową, ponieważ wówczas cząstki tego materiału przedostają się do żywności. Według badań teflon może być nawet rakotwórczy. Jak sprawdzić, czy zakupione przez nas naczynie jest teflonowe? Firma Du Pont, która wynalazła i opatentowała teflon, wyraża zgodę na wykorzystywanie niebieskiego znaku „Teflon”. Jeżeli więc na naczyniu znajduje się owe niebieskie logo, możemy być pewni, że jest ono wyprodukowane z dobrej jakości, prawdziwego teflonu. Uwaga jednak na podróbki i nieoryginalny znak.

Specjaliści przestrzegają również przed naczyniami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Każde z nich zawiera również niewielkie ilości niklu, którego szczególnie powinny wystrzegać się osoby uczulone na ten właśnie pierwiastek.

Garnki, które spotykamy najczęściej na półkach sklepowych, które zachęcają nas swoim wyglądem i ceną, wykonane są najczęściej ze zwykłej stali z domieszką innych metali. Najczęściej też, nie posiadają one żadnego rodzaju atestów, co już powinno być dla nas swego rodzaju alarmem. Takie garnki bardzo często pokrywane są powłoką cyny wraz z zanieczyszczonym ołowiem, który przenikać może do naszych potraw. Takie naczynia również bardzo szybko rdzewieją, a uniknąć tego możemy tylko przez odpowiednią pielęgnację takich naczyń. Po każdym umyciu należy je wytrzeć do sucha i przesmarować olejem.

Wśród garnków aluminiowych wyróżniamy te bardzo miękkie i lekkie, które mają cienkie ścianki oraz te, zrobione z grubego aluminium, które dodatkowo pokrywane są powłoką z teflonu lub warstwą tytanowo-ceramiczną. Tych z pierwszego rodzaju z pewnością należało by unikać, ponieważ podczas gotowania związki aluminium, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, przedostają się do potraw. Poza tym, naczynia z lekkiego aluminium szybko się odkształcają, a przygotowane w nich produkty, bardzo łatwo się przypalają. Zdecydowanie lepiej więc będzie wybrać naczynia z ciężkiego aluminium z powłokami zabezpieczającymi i ebonitowymi uchwytami, które nie przewodzą ciepła.

Garnki ceramiczne nie należą do najdroższych, a dodatkowo przyciągają jeszcze bogatą gamą kolorów. Ich dodatkowe zalety, to długi czas trzymania ciepła i możliwość stosowania ich na każdego rodzaju kuchenkach, a także w piekarnikach. Jeżeli wybieramy naczynia ceramiczne, lepiej jeżeli będą one miały matową powierzchnię. Wówczas mamy pewność, że nie ma w nich nieprzyjaznych zdrowiu związków kadmu i ołowiu. Jedyna wada to mała odporność na wysokie temperatury. Nie powinno się ich stosować powyżej 120 °C.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena