Wkrótce, bo już od stycznia 2012 roku, zmienią się zasady wyliczania zdolności kredytowej i niestety będą to zmiany raczej niekorzystne. Zgodnie z nowymi wytycznymi, banki w Polsce będą zobowiązane wyliczać zdolność kredytową klientów wnioskujących o kredyty hipoteczne zawsze tak, jakby kredyt był zaciągany na nie więcej niż 25 lat. Póki co zdolność kredytowa może zostać zwiększona, jeśli wydłużymy okres kredytowania i tym samym zwiększymy liczbę rat kredytowych. Już za miesiąc będzie to niemożliwe.
W jaki sposób można uzyskać maksymalnie duży kredyt hipoteczny? Wystarczy, że rozłożymy dług w czasie i zwiększymy ilość rat kredytowych. Rat będzie co prawda więcej, ale będą one niższe. Mechanizm ten pomoże zrozumieć nawet zwykły kalkulator kredytowy, jakich wiele na stronach banków i różnych portali internetowych. Wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać dłuższy okres kredytowania, czy też, w niektórych wersjach kalkulatora kredytowego, przesunąć odpowiedni suwak maksymalnie w prawą stronę, a zdolność kredytowa zostanie automatycznie zwiększona. Jak na razie taki sposób jest nie tylko możliwy, ale też często stosowany przez banki. Niektóre z nich pozwalają kredytobiorcy spłacać raty kredytowe nawet przez 40, 50 lat.
Autorzy nowych przepisów są zdania, że dzięki nowym regułom wyliczania zdolności kredytowej zmniejszy się ryzyko kredytowe banków, a także zwiększy się bezpieczeństwo kredytobiorców. Niższa kwota kredytu oraz przyjmowany do wyliczeń krótszy czas kredytowania oznacza, że łatwiej będzie taki kredyt spłacić. Nowe przepisy nie zabraniają oczywiście bankom udzielania kredytów hipotecznych na dłuższy niż 25 lat okres, czyli 30, 40 czy nawet 50 lat. Zdolność kredytowa będzie jednak wyliczana każdorazowo tak, jakby kredytobiorca zamierzał oddać cały dług w ciągu maksymalnie 25 lat.