W ofercie większości banków, które proponują swoim klientom różnego rodzaju kredyty, znajduje się także kredyt konsolidacyjny. Rodzaj ten jest niezwykle popularny, co nikogo nie powinno dziwić zważywszy na fakt, że obecnie tak wiele osób posiada nie tylko jeden kredyt zaciągnięty w banku, ale często większą ich ilość. 

Data dodania: 2020-04-29

Wyświetleń: 430

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kredyt konsolidacyjny - czy warto się na niego zdecydować?

Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny dedykowany jest dla osób, które chcą złączyć wszystkie zobowiązania w jedno i spłacać co miesiąc tylko jedną ratę zamiast wielu. Rozwiązanie to, choć wydaje się na pierwszy rzut oka doskonałe, ma jednak zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto poznać je wszystkie nim podejmie się decyzję o zaciągnięciu takiego kredytu albo z miejsca odrzuci się taką opcję.

Bez wątpienia najważniejsza dla wszystkich zadłużonych będzie informacja, że dzięki zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego będzie można ponosić mniejsze wydatki na spłatę kredytu, co przede wszystkim pozwala ludziom w trudnej sytuacji uniknąć tzw. spirali kredytowej. Może to wydawać się dziwne - wszak kredyt ten konsoliduje, czyli łączy, wszystkie zobowiązania, więc spłaca się już nie kilka kredytów, ale jeden, zatem rata powinna być wyższa. Taki kredyt jednak ma na celu ułatwienie dłużnikowi spłaty, nic więc dziwnego, że bank proponuje niższą kwotę do comiesięcznej spłaty. Jest ona oczywiście dostosowana do możliwości dłużnika, tak, by spłacanie zobowiązania było dla niego nie tylko wygodne, ale przede wszystkim mieściło się w ramach jego możliwości. Jeśli ktoś ma duże problemy finansowe, może liczyć na naprawdę niskie raty, ale oczywiście skutkuje to większymi kosztami kredytu oraz jego dłuższym spłacaniem (o czym dalej). Olbrzymią zaletą kredytu konsolidacyjnego jest też fakt, że można w jego ramach połączyć kredyty zaciągnięte w różnych bankach, a nawet w różnych walutach, co jest ogromnym udogodnieniem, a także często jest korzystne pod względem finansowym. Dla wielu osób wielkim walorem jest też fakt, że nie trzeba pamiętać o spłacaniu wielu kredytów jednocześnie lecz spłaca się jeden.

Wady takiego rozwiązania?

Jeśli ktoś decyduje się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, musi wiedzieć, że przez to ostateczny koszt kredytu wzrośnie, co ma związek przede wszystkim z wydłużeniem się okresu jego spłaty, ale też dochodzą dodatkowe koszty, normalne przy zaciąganiu każdego kredytu, m.in. prowizja dla banku. Ważne jest to zwłaszcza jeśli ktoś chce mieć naprawdę niską ratę kredytu, bo na przykład drastycznie pogorszyła się jego sytuacja finansowa. Przez to okres spłaty może wydłużyć się znacznie i będzie to mocno odczuwalne pod względem finansowym (nie wszyscy mają tego świadomość, gdyż koszt ten nie jest tak odczuwalny co miesiąc; dopiero gdy podliczy się całkowity koszt kredytu, można to zauważyć). Warto to sprawdzić, przede wszystkim porównując oferty różnych banków i stosując przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator kredytowy. Nie zawsze bowiem kredyt konsolidacyjny musi być dobrym, opłacalnym w danym przypadku rozwiązaniem

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena