Istnieje cała masa przeróżnego rodzaju likierów, których klasyfikacja, nawet specjalista przysparza niemałych trudności.
Po pierwsze nie ma tu bowiem absolutnie żadnego ograniczenia jeżeli chodzi o sam smak likieru. To nieograniczony wachlarz możliwości. Likiery powstają z owoców, ziół, orzechów, czekolady, kawy i innych. Najczęściej wytwarza się je na bazie spirytusu, ale nie jest to absolutnie regułą, ponieważ obecnie chyba najbardziej popularny likier, czyli Malibu, produkuje się na bazie białego rumu.
Sama produkcja likierów jest równie skomplikowana, jak ich klasyfikacja. Tak naprawdę, jedynym czynnikiem, według którego sklasyfikować można każdy rodzaj likieru, jest zawartość cukru.
W zależności od rodzaju więc, likier może zawierać od siedemdziesięciu do stu gramów cukru na litr. Jeżeli wartość nie mieści się w tych granicach, trunek nie może być nazwany likierem.
Trzydzieści lat temu wymyślono patent, na mieszanie alkoholu z mlekiem, w ten sposób, aby powstał jednolity napój. Wówczas absolutną furorą stały się likiery mleczne i śmietankowe.
Likiery pić można w czystej postaci, jednak równie często stają się one bazą przeróżnych drinków. Z tego właśnie względu stały się one niemałą konkurencją dla wermutów. Najpopularniejszymi, alkoholowymi koktajlami, w których rolę główną odgrywają właśnie likiery jest Malibu z mlekiem i Passoa z sokiem pomarańczowym.
Wymieńmy kilka rodzajów likierów, skupiając się przede wszystkim na ich smaku. Każdego z nich warto spróbować, bo to niebywała uczta dla zmysłów.
Advocaat, to bardzo popularny w Polsce likier. Wynalazek Holendrów, który produkowany jest z niskiej mocy brandy, cukru, żółtek, aromatu waniliowego i śmietany. Ten niezwykle gęsty trunek opatentowany został przez firmę Bols.
Ojczyzną Amaretto są Włochy. Likier ten charakteryzuje się słodkim, jednak lekko gorzkawym smakiem. Produkowany jest z użyciem migdałów, czasem również pestek brzoskwiń, moreli czy wiśni. Jego aromat wzbogacany jest ziołami lub wanilią.
Blue Curaçao to z uwagi na swój charakterystyczny, intensywnie niebieski kolor, likier bardzo rozpoznawalny. Jego zawartość alkoholu jest zależna od samego producenta. Minimalna moc to jednak 38%. Curaçao to likier pomarańczowy, który swoją barwę zawdzięcza niebieskiemu barwnikowi, który nie posiada żadnego smaku.
Campari, trunek pochodzący wprost z Mediolanu. Jego znak rozpoznawczy to charakterystyczny gorzki, pieprzowy smak, który uzyskuje się ze skórek pomarańczy i mieszance ziół. Likier ten zdecydowanie podaje się w drinkach, najczęściej z sokiem pomarańczowym.
Wspominane wcześniej Malibu, to likier kokosowy na bazie białego rumu. Produkowany jest z cukrowej trzciny i dodatku kokosowego aromatu. Wywodzi się z Barbadosu, gdzie już około 1605 roku, opatentowali jego produkcję lokalni mieszkańcy.