Ta ostatnia z wymienionych odmian pochodzi z miejscowości Shiraz, która dawniej była stolicą Persji, a obecnie znajduje się na terenie Iranu. Miasto to słynie przede wszystkim z wina.
Według legend, szczep znalazł się w winnicach europejskich dzięki Gaspardowi de Strimbergowi. Był to rycerz, który w trzynastym wieku, przywiózł sadzonki Syrah, wracając z wypraw krzyżowych. Według innej historii sadzonki pochodzić miały z Egiptu, a sama ich nazwa wywodzić się od sycylijskich Syrakuz.
Wszelkie legendy zostały jednak obalone, gdy w roku 2001 przeprowadzono szczegółowe badania genetyczne, które udowodniły, iż jest to samorzutna mieszanka odmian rodańskich z mondeuse blanche i dureza. Dokładnie ten sam szczep znany jest w Australii pod nazwą Shiraz.
Dużą zaletą krzewów odmiany Syrah jest fakt, iż doskonale radzą sobie one w niemal każdym typie podłoża i posiadają dużą odporność na grzybowe choroby. Poza tym odmiana ta jest plenna, posiada duże grona, które dojrzewają późno, ale za to równomiernie. Owocowanie jest tak duże, że aby uzyskać najlepszy produkt do winifikacji, należy usuwać nadmiar gron i regularnie przycinać krzewy. Równie koniecznym zabiegiem jest pozbawianie rośliny dużej części liści, aby owoce dojrzewały w pełnym słońcu, jak również podwiązywanie długich i kruchych pędów.
Owoce zbiera się nie w momencie pełnego dojrzenia, ale wówczas, gdy osiągną one najwyższy poziom cukru. Ten moment następuje przed pełną dojrzałością fizjologiczną, ważne jest więc jego precyzyjne określenie.
Wina pochodzące tylko i wyłącznie z tej odmiany są ostre, ciężkie, ciemne, gęste i posiadają duże bogactwo aromatów oraz idealne predyspozycje do późniejszego dojrzewania. Wino Syrah to również bogaty bukiet aromatów, na który wpływ ma również samo miejsce upraw. Odnaleźć w nim można nuty gorzkiej czekolady, wiśni, czarnych jeżyn, a także delikatne akcenty czarnego i białego pieprzu.
Ze względu na owe bogactwo i intensywność, wino to wykorzystywane jest bardzo często w kupażach. Może służyć jako składnik poprawiający smak, aromat lub kolor.
Odmiana Syrah uprawiana jest przede wszystkim w południowej Francji na terenach od Doliny Rodanu, aż po Gaillac, obejmując więc tereny Prowansji, Langwedocji i Roussillon. Jej mekką jest jednak region Cornas.
Poza tym odmianę tę odnajdziemy także w Hiszpanii, Włoszech, Chile, Argentynie, Kaliforni, a nawet Południowej Afryce.
Drugim, można powiedzieć, domem tej winnej odmiany jest Australia. Ma ona tu także swoja inną nazwę, a mianowicie określa się ją jako Shiraz. W regionie tym jest to zdecydowanie wiodąca odmiana czarnych winogron. Wina pochodzące z odmiany tej uprawianej w Australii cechują się znacznie intensywniejszym smakiem i większą mocą.