Aby stać się mistrzem w praktyce, należy zacząć od zdobycia wiedzy teoretycznej. Niezależnie od dziedziny, podstawowa wiedza na temat, jest elementem absolutnie niezbędnym.

Data dodania: 2011-11-17

Wyświetleń: 2710

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Specjalistyczne pozycje wydawnicze wprowadzą nas w temat. Aby jednak nie błądzić po księgarniach i nie wydawać fortuny na publikacje, które nie są zbyt wartościowe, proponuję kilka, które określić można jako elementarze, czy nawet biblie każdego barmana.

Z pewnością na to miano zasługuje pozycja pod tytułem The Craft of The Cocktail, autorstwa Dele`a DeGroffa, który uznawany jest za jednego z największych, żyjących autorytetów, którzy posiedli wiedzę na temat barów i miksologii. W książce tej znajduje się około pół tysiąca przepisów na najróżniejsze koktajle, a to jeszcze nie wszystko. Autor spisał tu bardzo wiele anegdot, który przydarzyły się jemu samemu w czasie, gdy pracował za barem.

Książka ta podzielona jest na trzy części. Pierwsza to opis historii koktajli, ogólnie sztuki mieszania napojów, druga traktuje o przygotowaniu samego baru, składników, naczyń oraz znanych technik przygotowywania drinków z whisky, wódką, koniakiem, likierami, czy innymi alkoholami. Rozdział trzeci, to szczegółowe instrukcje przygotowania koktajli. Od tych najbardziej znanych, klasycznych, do tych autorstwa samego DeGroffa.

Pozycja numer dwa to „Imbibe! From Absinthe Cocktail to Whiskey Smash, a Salute in Stories and Drinks to Proffesor Jerry Thomas, Pioneer of the American Bar„. Gdy tylko w tytule zobaczymy nazwisko Thomas, możemy być pewni, że będzie to coś godnego uwagi. Jerry Thomas to bowiem absolutny prekursor w dziedzinie barmaństwa, guru wszystkich barmanów. Autorem samej książki jest historyk David Wondrich. Dzięki niemu możemy poznać te jednak mało znaną historię amerykańskiego barmaństwa związanego bezsprzecznie, przede wszystkim z Thomasem.

Konstrukcja książki opiera się na przepisach na konkretne drinki, które połączone są w jedną "historię" za sprawą właśnie Profesora (taki przydomek zyskał sobie Jerry Thomas). Znajdziemy tu absolutnie oryginale przepisy, wraz z adnotacjami, jak konkretny drink przyrządza się obecnie.

Pozycja numer trzy, w odróżnieniu do dwóch pierwszych, posiada bardzo krótki, jednowyrazowy tytuł "Speakeasy". Jej autorami są Jason Kosmasa i Dushan Zarica, którzy wspólnie prowadzą bardzo popularny cocktail bar pod nazwą Employees Only, który to znany jest przede wszystkim z "odmładzania" klasycznych drinków, jak również częstego stosowania w swoich autorskich mieszankach składników takich, jak świeże owoce, zioła, alkohole domowej roboty, syropy. W książce prócz przepisów na same drinki, znajdują się również opisy produkcji własnych składników.

Każda z podanych propozycji to rzetelny zbiór podstaw sztuki barmańskiej, które zarówno w pracy zawodowej, jak i z okazji prywatnego hobby, warto poznać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena