Licencje grupowe oprogramowania dla firm, czyli.... na czym to polega? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy wynikają z niego jakieś dodatkowe korzyści dla firmy?

Data dodania: 2011-11-17

Wyświetleń: 1394

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze, osobami najbardziej zainteresowanymi tego typu opcją powinni być właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, którzy planują zainwestować w nowe oprogramowanie, które usprawnią procesy pracy w firmie. Po wybraniu konkretnego producenta (przykładowo firmy Microsoft) postanowi on kupić oprogramowanie dla wszystkich pracowników. Właściciel firmy powinien jednak mieć świadomość tego, że istnieje również inny sposób dostarczenia pracownikom niezbędnych do pracy aplikacji. A jeżeli nie on, to osoba odpowiedzialna za dział IT, powinna uświadomić swojego szefa o tym, że obecnie zaopatrywanie firmy w licencje detaliczne jest po pierwsze kłopotliwe, a po drugie bardzo kosztowne.

Bardzo korzystną alternatywą dla małych i średnich przedsiębiorstw, jest program licencyjny Microsoft Open Value Subscription (OVS), który polega na wykupieniu czasowego prawa do korzystania z wybranych aplikacji. (Jest on jednym z trzech dostępnych programów licencyjnych Open – Open License, Open Value, Open Value Subscription.) To swego rodzaju dzierżawienie oprogramowania. Podpisanie trzyletniej umowy OVS daje możliwość czasowego korzystania z programów firmy Microsoft, z warunkiem uiszczania corocznych rat (opłaty subskrypcyjne za dzierżawę oprogramowania).

Nabywamy więc oprogramowanie nie na własność, lecz na zasadzie jego „wynajmowania”. Podstawową zaleta takiego rozwiązania są mniejsze, roczne opłaty za udostępnione licencje oprogramowania. Drugi plus to większa elastyczność. Przykładowo, w przypadku zmniejszenia liczby pracowników, którzy korzystali z konkretnych programów, zmniejszą się również opłaty. Są one bowiem proporcjonalne do ilości komputerów, na których wykorzystywane jest dane oprogramowanie. Jeżeli w czasie trwania umowy, zaistnieje ewentualność korzystania z większej liczby komputerów, nie doprowadzi to do zwiększenia kosztów, o ile ilość pracowników nie zmieni się do czasu kolejnego terminu rozliczeniowego. Korzyścią jest tu znowu redukcja kosztów w momencie sezonowych wahań ilości osób zatrudnionych w firmie.

Program Open Value Subscription polecany jest więc w szczególności małym firmom i średniej wielkości instytucjom, z uwagi na prostotę i ekonomiczność tego sposobu uzyskania dostępu do najnowszych programów firmy Microsoft. Dla takiego odbiorcy bowiem, najważniejsze będzie zmniejszenie jednorazowych kosztów, dla zachowania płynności finansowej w firmie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena