NFC (Near Field Communication) pozwala na uproszczenie transakcji wymiany danych i bezprzewodowe połączenia między dwoma urządzeniami w bliskiej odległości od siebie, zwykle nie więcej niż kilku centymetrów. Jego główne zastosowania mieszczą się w obszarze dokonywania płatności przez kompatybilne telefony komórkowe. Wiele smartfonów obecnych na rynku zawiera już wbudowane chipy NFC, które mogą wysyłać zaszyfrowane dane na niewielką odległość ("near field") do czytnika, na przykład terminalu kasowego. Dzieki temu klienci, którzy mają karty kredytowe wyposażone w chipy NFC mogą płacić za zakupy przez zbliżenie ich do terminalu. Wynaleziona przez NXP Semiconductors i Sony w roku 2002 technologia NFC jest stosowana w coraz większej liczbie telefonów komórkowych, aby umożliwić płatności mobilne, jak również wiele innych zastosowań. Na rynku polskim wprowadzono obecnie 2 typy kart zbliżeniowych payWave wprowadzone przez Visa oraz Paypass należące do MasterCard.
Technologie zbliżeniowe mają bardzo wiele zastosowań:
1. Pierwszym z nich są płatności zbliżeniowe. Dzięki wykorzystaniu tej technologii mozliwe jest płacenie za zakupy czy parking w sposób bezstykowy. Zwiększa to w zecydowanym stopniu szybkość realizacji całej transakcji oraz jej wygode przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.
2. Dzięki technologii NFC możliwy jest również przesył danych podobnie jak ma to miejsce w przypadku technologii Bluetooth czy WiFi.
3. Jednym z ciekawszych zastosowań są zaprezentowane przez Nokię głośniki wykorzystujące technologię NFC w połączeniu ze smartfonem jej produkcji.
Wraz z upowszechnieniem płatności mobilnych pojawiło się wiele pytań w zakresie ich bezpieczeństwa. Obecnie wszystkie dane, które są przesyłane w ramach technologii NFC są w pełni szyfrowane, co sprawia, że dane są dość bezpieczne i dostępne tylko dla właściwej osoby. Nawet podczas korzystania z karty debetowej lub karty kredytowej jej szczegółowe dane nie sa przesyłąne ani przechowywane w terminalu płatności.
Płatności mobilne stały się bardzo istotnym aspektem dla dużej części producnetów z branży telefonii komórkowej. Duża liczba konsumentów jest bowiem zainteresowana telefonami, które oferują im możliwość dokonywania płatności mobilnych. Banki również zdają sobie sprawę, z kwestii bezpieczeństwa transakcji i postawiły bardzo duzy nacisk na te kwestie. Na chwilę obecną możliwe jest dokonywanie takich transakcji bez podania numeru pin tylko dla kwot mniejszych niż 50zł.