Ultrasonografia (USG) jest ultradźwiękową diagnostyką medyczną wykorzystywaną głównie do wizualizacji mięśni, ścięgien i wielu narządów wewnętrznych,

Data dodania: 2011-10-06

Wyświetleń: 1417

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ultradźwięki wykorzystywane są przez radiologów  do obrazowania ludzkiego ciała. W ciągu ostatnich 50 lat stały się one jednym z najczęściej używanych narzędzi diagnostycznych we współczesnej medycynie. Ultrasonografia jest stosunkowo niedroga zwłaszcza w porównaniu z innymi technikami, takimi jak rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (CT). Ultradźwięki są również wykorzystywane do wizualizacji płodów podczas badań rutynowych i awaryjnych opieki prenatalnej. Takie zastosowanie w diagnostyce w okresie ciąży określane jest jako położnicza ultrasonografia.

Bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo badania usg. W obecnych czasach, dobrze wykonane badanie USG nie stanowi zagrożenia dla pacjenta. Badanie USG zazwyczaj opisywane jest jako "test bezpieczny", ponieważ nie używa mutagennego promieniowania jonizującego, które może stwarzać zagrożenie, takie jak złamanie chromosomów i rozwój raka. Jednakże, energia ultradźwiękowa ma mimo wszystko również potencjalne efekty uboczne, między innymi nasila reakcję zapalną. Energia ultradźwiękowa wytwarza falę ciśnienia. Fala ta może spowodować mikroskopijne pęcherzyki w żywych tkankach oraz doprowadzić do zniekształcenia błony komórkowej. Efekt ten jest zazwyczaj bardzo niewielki gdyż normalne ukrwienie tkanek rozprasza większość ciepła. Według Europejskiego Komitetu Bezpieczeństwa badania ultrasonograficzne powinny być przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowany personel, który został przeszkoleny w zakresie wykonywania badania USG.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena