Jak pogodzić pracę zawodową z karmieniem piersią? A może nie karmić? Jak wtedy przestawić dziecko? Początki mogą być trudne, ale na pewno sobie z tym poradzisz droga mamo. Pamiętaj najważnieszy jest dobry plan.

Data dodania: 2011-09-06

Wyświetleń: 2023

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu kobiety. Każda mama martwi się jak to będzie. Już dwa miesiące przed powrotem do pracy zacznij planować , jak zorganizujesz Wasz dzień. Przede wszystkim zastanów się, czy będziesz nadal karmić piersią Swoje maleństwo, czy też przestawisz je na mleko modyfikowane i karmienie butelką. Najważniejsze problemy do rozwiązania to: odciąganie pokarmu z piersi, nauczenie dziecka nowego sposobu karmienia, wybranie odpowiedniego mleka modyfikowanego, oczywiście po konsultacji z lekarzem pediatrą, ułożenie planu dnia i menu dla malca.

Jeśli zamierzasz karmić piersią, to warunkiem takiego rozwiązania jest utrzymanie laktacji czyli należy systematyczne opróżniać piersi. Musisz nauczyć się teraz dwóch rzeczy: odciągania pokaru i karmienia dziecka butelką. Zacznij próby już miesiąc przed planowanym powrotem do pracy. Do odciągania pokarmu najlepiej zakupić laktator, bo ręczne jest bardzo czasochłonne. Odciągnięty pokarm należy podać dziecku, co wiąże się z nauczeniem go picia z butelki ze smoczkiem. Dziecko, które skończyło już 4 miesiące, może próbować pić z kubka niekapka. Najczęściej powrót do pracy przypada na początek drugiego półrocza życia maluszka. To dobry moment, ponieważ właśnie wtedy rozszerza się dietę dziecka o produkty bezmleczne. Ustal z opiekunką, co i kiedy maluch ma dostać do jedzenia, pamiętając, by ostatni posiłek przez nią podany miał miejsce 1,5-2 godziny przed Twoim powrotem do domu. Syty malec może pogardzić pełną piersią ,co może powodować zastuj pokarmu czy zapalenie piersi. Rano przed wyjściem nakarm maluszka piersią i pamiętaj o zabraniu do pracy rzeczy potrzebnych do odciągania pokarmu. Największym problemem w pracy może być znalezienie odpowiedniego miejsca do odciągnięcia pokarmu. Może da się to zrobić w pokoju, w którmy pracujesz, a jeśli nie pozostaje Ci tylko toaleta ( pamiętaj wtedy o higienie). Odciągnięte mleko umieść w wymytej butelce lub specjalnym jednorazowym woreczku, następnie wstaw do lodówki. Mleko przewoź w torbie chłodniczej a po powrocie do domu wstaw ponownie do lodówki lub zamroź. Przystaw dziecko do piersi, powinno być lekko głodne. Na początku rozstanie z dzieckiem i konieczność odciągania mleka w pracy będą dla Ciebie przykre, ale pamiętaj o dobrej stronie tego rozwiązania - Twoje maleństwo nadal będzie jadło najlepszy z pokarmów.

Jeżeli zamierzasz przed powrotem do pracy odstawić dziecko od piersi, zrób to conajmniej 3 tygodnie wcześniej, gdyż jednoczesne rozstanie z mamą na wiekszość dnia i odstawienie od piersi, to dla dziecka zbyt duży stres. Wprowadzając mleko modyfikowane zacznij od jednego posiłku dziennie. Później zastępuj kolejne, aż dojdziesz do jednego, dwóch karmień piersią na dobę. Najpóźniej zrezygnuj z tego karmienia, do którego dziecko jest najbardziej przywiązane, najczęściej jest to wieczorne. Dobrą metodą oduczenia malca ssania piersi , jest przystawianie go na dwie-trzy minuty, by nasycił pierwszy głód, a potem zastąpienie piersi butelką . Najłatwiej odstawić dziecko od piersi, gdy ma sześć miesięcy i jego dieta jest wzbogacana innymi posiłkami niż mleko. Pamiętaj, że decyzja o rezygnacji z karmienia należy do Ciebie, jednak wybór mieszanaki - to rola pediatry. Nie powinnaś też mieć wyrzutów sumienia, że rezygnujesz z karmienia piersią, pomyśl sobie, że lepiej, by Twój maluszek miał zadowoloną i uśmiechniętą mamę, która podaj mu butelkę, niż wiecznie nieszczęśliwą i zestresowaną. Zanim sięgniesz po pudełko z mieszanką , uwierz, że pokarm, który zamierzasz podać Swojemu dziecku, jest dla niego tak samo dobry co Twój własny. Współcześnie produkowane mieszanki dostarczają dzieciom wszystkich niezbędnych składników odżywczych.  Zaletą karmienia butelką jest to, że jesteś bardziej wyspana, gdyż mleko modyfikowane jest bardziej sycące i organizm dłużej je trawi, więc maluszek rzadziej się budzi. Masz więc siłę i energię do pracy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena