Inwestycje w fundusze to popularna forma oszczędzania  środków finansowych. Które elementy należy rozważyć wybierając fundusz inwestycyjny by był najkorzystniejszy?

Data dodania: 2011-07-12

Wyświetleń: 2060

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ulokowanie  pieniędzy w funduszu inwestycyjnym jest zazwyczaj związane z większym ryzykiem niż założenie zwykłej lokaty w banku. W zamian za to zwiększone ryzyko dostajemy jednak możliwość osiągnięcia większych zysków niż na depozytach bankowych.

Właśnie rozważenie z jakim poziomem ryzyka możemy spokojnie zasypiać jest jedną z ważniejszych kwestii do rozstrzygnięcia przy wybieraniu funduszu inwestycyjnego i sumy, którą możemy w nim zaoszczędzić. Ryzyko jest związane z tym, że jakaś część pieniędzy w funduszu jest inwestowana przez wyspecjalizowanych pracowników w ryzykowniejsze niż lokaty bankowe instrumenty finansowe. Mogą to być na przykład obligacje i akcje różnych firm, obligacje Skarbu Państwa. W związku z tym koniunktura na giełdzie w większym albo mniejszym stopniu - w zależności od rodzaju wybranego funduszu inwestycyjnego - będzie wpływać na osiągane przez nas zyski (lub, czasami, niestety straty). Do najbardziej ryzykownych należą fundusze inwestujące większość pieniędzy w akcje przedsiębiorstw, najmniej ryzykowne to te, które zarabiają na obligacjach i innych instrumentach "wypuszczanych" przez Skarb Państwa.

W dłuższym okresie czasu większe dochody możliwe są przy funduszach akcyjnych. Będziemy tu mieli jednak do czynienia z największym ryzykiem straty części  pieniędzy. Pewny, ale niższy zysk dadzą nam stabilne fundusze lokujące pieniądze np. w obligacje skarbowe.

Po ustaleniu na jakie ryzyko się decydujemy trzeba zdecydować na jaki czas chcemy ulokować nasze środki. Im więcej akcji w funduszu tym dłuższy powinien być okres inwestycji - np. minimum 3 do 5 lat przy funduszach akcyjnych i mieszanych. W fundusze inwestujące głównie w obligacje i bony skarbowe można włożyć pieniądze nawet na 12 - 18 miesięcy.

Pozostaje jeszcze sprawdzić w powszechnie publikowanych informacjach, na przykład w prasie albo Internecie historyczne osiągnięcia funduszy. Dobrze jest zweryfikować także opłaty, które powiązane są z zakupem jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym i ich późniejszym wycofaniem - gdy będziemy chcieli "skonsumować"  dochody.

A na podsumowanie dodatkowo jedna z ważniejszych reguł w zakresie lokowania swoich środków:
nie należy wkładać wszystkich swoich jajek do tego samego koszyka
(ponieważ jak się przewrócimy to wszystkie się zniszczą).
Znaczy to tyle, że dla wyższego bezpieczeństwa swoje pieniądze powinniśmy rozdzelić i zainwestować w różnych instrumentach finansowych. Jakąś część na standardowej lokacie lub nawet kilku lokatach terminowych czy strukturalnych, jakąś sumę w funduszu inwestycyjnym, niewielką sumę na rachunku osobistym. Bardziej odważni oraz bardziej doświadczeni mogą ponadto pomyśleć o samodzielnym zainwestowaniu w akcje na giełdzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena