W jaki sposób dokonać wyboru najtańszego konta wśród propozycji wielu banków? Czy powinniśmy się kierować tylko brakiem opłaty za prowadzenie rachunku i darmowymi przelewami? Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Data dodania: 2011-06-28

Wyświetleń: 1587

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Statystyczny posiadacz rachunku korzysta z kilku przelewów w każdym miesiącu, czasami także z polecenia zapłaty, dokonuje wypłat w bankomatach i kartą do rachunku płaci w sklepach. Często korzysta również z kredytu odnawialnego w koncie. Za te usługi bank może naliczać opłaty. W związku z tym dokonując wyboru konta należy sprawdzić jak dużo może kosztować jego posiadanie.

Najważniejsza jest opłata za utrzymanie konta. Każdego miesiąca nasz bank zabiera z naszego rachunku osobistego stosowną opłatę podaną w taryfie opłat i prowizji. W skali roku będą to już poważne koszty i jeśli zależy nam na oszczędzaniu swoich pieniędzy trzeba poszukać rachunku utrzymywanego bez takiej opłaty. Część banków wymaga minimalnych wpłat na rachunek aby utrzymać jego darmowe prowadzenie. To zagadnienie również powinniśmy zweryfikować.

Najlepiej gdy nie będziemy też płacić za przelewy wykonywane internetowo ani kartę do konta - to da nam także niemałe oszczędności. Przy przelewach powinno się sprawdzić czy trzeba będzie płacić np. za wiadomości tekstowe na komórkę z hasłami do potwierdzania przelewów. Można również zetknąć się z sytuacją, że płatne będą zlecenia stałe – sprawdźmy wówczas ile będą  kosztować. Natomiast w odniesieniu do opłaty za kartę do konta należałoby sprawdzić czy są wymagane  obowiązkowe operacje kartą aby była ona za darmo.

Ważna przy dokonywaniu wyboru banku, któremu powierzymy  pieniądze jest także dostępność bankomatów, z których pieniądze będziemy mogli pobrać bezpłatnie. Można również zbadać czy sprawdzenie stanu konta w bankomacie będzie darmowe (o ile mamy zamiar korzystać z tej usługi).

Po sprawdzeniu podstawowych informacji dotyczących oferty rachunku osobistego możemy otworzyć konto bankowe - często nawet bez opuszczania domu!

Jeśli mamy zamiar oszczędzać zapytajmy jeszcze o konta oszczędnościowe. Są one wyżej oprocentowane a pieniądze można w każdej chwili wycofać (trzeba jednak uważać na opłaty ponieważ najczęściej liczba darmowych wypłat jest ograniczona, np. do jednej w miesiącu).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena