Większość z nas po maturze wybiera się na studia – najczęściej szturmowanymi uczelniami są uniwersytety i politechniki. Cześć z abiturientów decyduje się też na różne odpłatne szkoły wyższe niepaństwowe (niepubliczne). Szkół jest jednak dużo więcej – przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję.

Data dodania: 2011-07-09

Wyświetleń: 6151

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uczelnie_wyzszeRodzaje i typy szkół wyższych

W Polsce lekką ręką licząc mamy kilkanaście typów szkół, w których możemy zdobyć wykształcenie wyższe – szok, prawda? Poza 3 wymienionymi we wstępie, zazwyczaj nie umiemy wskazać ich więcej. Okazuje się jednak, że uczelnie wyższe mają bardziej skomplikowaną strukturę, niż się wydaje.

Wśród uczelni wyższych wyróżniamy więc: uniwersytety, politechniki, akademie zwykłe, akademie morskie, akademie muzyczne, akademie wychowania fizycznego, akademie sztuk pięknych, uczelnie ekonomiczne, uczelnie medyczne, uczelnie rolnicze, uczelnie pedagogiczne, uczelnie wojskowe, uczelnie teologiczne, państwowe wyższe szkoły teatralne, państwowe wyższe szkoły zawodowe, uczelnie publiczne i uczelnie niepubliczne.

Sporo typów uczelni wyższych pokazuje, że wyższe szkolnictwo w Polsce jest rozbudowane oraz bogate. Być może więc zamiast iść na politechnikę, lepiej wybrać uczelnię ekonomiczną a zamiast uczelni pedagogicznej, uniwersytet – możliwości jest wiele. Warto pokrótce scharakteryzować wybrane uczelnie wyższe w naszym kraju, aby dokonać dobrego wyboru.

Charakterystyka wybranych uczelni wyższych

Uniwersytet – w Polsce mamy 42 uczelnie wyższe o randzie uniwersytetu: 40 państwowych i 2 prywatne (prowadzone przez Kościół Katolicki). Polskie uniwersytety zlokalizowane są od 18 miastach z czego aż po 5 tego typu uczelni mieści się w Krakowie i Poznaniu, po 4 w Lublinie i Warszawie, po 3 w Katowicach, Szczecinie i Wrocławiu, po 2 w Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku i Łodzi i po 1 w Kielcach, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Siedlcach, Toruniu i Zielonej Górze.

Akademie muzyczne kształcą studentów na studiach muzycznych I, II i III stopnia. Dawniej muzyczne uczelnie wyższe nazywano też konserwatoriami, wyższymi szkołami muzycznymi lub uniwersytetami muzycznymi. W Polsce mamy 8 akademii muzycznych.

Nazwa „uczelnie teologiczne” dotyczy szkół wyższych publicznych i niepublicznych oraz seminariów, w których kształcą się teologowie.

Reasumując – w Polsce mamy setki uczelni wyższych, oferujących naukę rozmaitych kierunków i specjalności. Chcąc uzyskać cenione na rynku pracy wykształcenie, warto rozważnie wybierać nie tylko kierunek studiów, ale i uczelnię. Rzetelne przemyślenie tego, co i gdzie chcemy studiować, pomoże pomyślnie zakończyć studia i podjąć satysfakcjonującą pracę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena