Promocja zdrowia to proces umożliwiający zwiększenie kontroli nad zdrowiem oraz jego polepszenie poprzez podnoszenie poziomu wiedzy o sposobach zapobiegania chorobom, w celu długotrwałej poprawy stanu zdrowia społeczeństwa.

Data dodania: 2010-09-08

Wyświetleń: 2507

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Promocja zdrowia jest zjawiskiem, które :
- ukierunkowane jest na ludzi niezależnie od ich stanu zdrowia,
- wymaga wprowadzania wielu pojęć takich jak np. edukacja, komunikacja, ochrona zdrowia,
- dotyczy takich zagadnień jak odżywianie, palenie tytoniu, spożywanie używek, aktywność fizyczna, środowisko.

Działania te powinny być wdrażane nie tylko w zakładach opieki zdrowotnej, ale również w szkole, domu, zakładach pracy, więzieniach itp.

Bardzo ważnym czynnikiem jest wprowadzanie inicjatyw dotyczących promocji zdrowia poprzez budowanie ogólnej świadomości. Należy wspierać ludność we wprowadzaniu zmian.

Elementem, który jest niezwykle istotny w życiu wszystkich ludzi jest edukacja zdrowotna, która przekazuje wiedzę dotyczącą promocji zdrowia.

Uważam, iż w każdej szkole powinno się wprowadzać programy zdrowotne, które wpływają na świadomość dzieci już od najmłodszych lat oraz mają ogromny wpływ na ich życie i zdrowie.

Życie i zdrowie dzieci jest najważniejszą wartością w każdym społeczeństwie, dlatego trzeba dbać o nie ze szczególną uwagą i poświęceniem oraz uczyć dzieci jak umiejętnie unikać używek i co robić, aby przez całe życie cieszyć się nienagannym zdrowiem oraz kondycją fizyczną.

Tyle teorii a jak to wygląda w praktyce. Obecnie w Polsce staje się coraz popularniejsze stają się takie kierunki studiowania jak właśnie Zdrowie publiczne czy Promocja zdrowia.

Zdrowie publiczne studia to stosunkowo nowy kierunek naszym rynku i dopiero się rozwija. Absolwenci studiów na kierunku Zdrowie Publiczne mogą znaleźć pracę:

w zakładach opieki zdrowotnej

Tutaj w szczególności możemy wyróżnić wszelkie placówki zajmujące się promocją i ochroną zdrowia takie jak : szpitale, hospicja, sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, placówki lecznictwa uzdrowiskowego, zakłady pomocy społecznej, prywatne kliniki, centra zdrowia i urody

W miejscach tych absolwenci zdrowia publicznego mogą pełnić różne stanowiska, począwszy od stanowisk zarządzających np. w administracji, zarządzaniu poprzez promocję zdrowia (zdrowego żywienia, stylu życia).

w sektorze edukacyjnym

Absolwenci, którzy chcieliby wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności przekazując ją innym mogą znaleźć pracę w placówkach oświatowych, w których istnieje potrzeba zatrudnienia wykładowcy, konsultanta, koordynatowa w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. Do takich placówek edukacyjnych możemy zaliczyć: szkoły medyczne, świetlice socjoterapeutyczne, szkoły kosmetologiczne.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena