Miękki enter to kolejna drobna, ale bardzo przydatna funkcja Worda. Warto ją wykorzystywać, jeśli z jakiegoś powodu trzeba tekst zacząć od nowej linii bez rozpoczynania nowego akapitu. Nie powinno się jednak miękkim enterem zastępować twardej spacji, o której pisałam w innym artykule.

Data dodania: 2010-10-13

Wyświetleń: 18717

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miękki enter należy – podobnie jak twarda spacja – do funkcji bardzo przydatnych przy formatowaniu dokumentów. Zwykły enter służy do kończenia jednego akapitu i rozpoczęcia nowego. Za pomocą miękkiego entera kończymy jedną linię tekstu i zaczynamy następną bez przechodzenia do nowego akapitu.

Jeśli włączymy widok znaków niedrukowalnych, w miejscu wstawienia miękkiego entera zobaczymy złamaną strzałkę. Poniższy tekst napisany został w stylu normalnym, z wcięciem 1 cm w pierwszej linii, z justowaniem (czyli wyrównaniem obustronnym) oraz ze zdefiniowanym odstępem po zakończeniu akapitu 8 pkt.

Porównanie: miękki enter i zwykły enter

Jak widać, pierwszy fragment (ze wstawionymi miękkimi enterami wewnątrz akapitu) nadal zachował wygląd i formatowanie pojedynczego akapitu. W drugim przypadku komputer podzielił tekst na kawałki, z których każdy potraktował jak osobny akapit.

Dzięki użyciu miękkiego entera nadal będzie możliwa zmiana stylu całości akapitu jednym poleceniem, bez względu na to, w jakim miejscu akapitu wstawimy kursor. Do tego nie spotkają nas takie niespodzianki, jak zbyt duże interlinie w środku akapitu czy niepotrzebne wcięcia.

W jakiej sytuacji stosujemy miękki enter?

Miękki enter służy głównie:

a) do przejścia do nowej linii w obrębie wyliczenia – tam wstawienie entera automatycznie oznaczałoby wstawienie kolejnego punktu:

mi%C4%99kki%20enter%20w%20wyliczeniach

b) w tytułach:

Miekki enter w tytule

W przypadku tytułów rozdziałów pracy dyplomowej użycie zwykłego entera spowoduje, że program źle zrobi automatyczny spis treści (zamiast jednego tytułu rozdziału będą w tym miejscu dwa, ponieważ dla niego każdy akapit to osobny tytuł).

c) w utworach poetyckich (zwykłe entery powinny kończyć strofy, a nie wersy):

Miękki enter w poezji

Jak wstawiać miękki enter?

Miękki enter wstawiamy za pomocą kombinacji klawiszy: SHIFT+ENTER.

 

Dlaczego miękki enter nie powinien zastępować twardej spacji?

Niektórzy używają miękki enter, żeby zrzucić wyrazy jednoliterowe do następnej linii. Lepiej używać do tego twardej spacji (zob. artykuł: Twarda spacja w programie Word…).

Pozornie efekt jest taki sam, jednak tylko pozornie. Miękki enter kończy wers, natomiast twarda spacja łączy niewidocznie dla ekranu i druku dwa wyrazy, które będą zawsze razem przesuwać się do kolejnych linijek, bez względu na to, ile tekstu dopiszemy przed nimi. Zobrazują to poniższe przykłady.

Miękki enter a twarda spacja

I to samo bez znaków niedrukowalnych:

Miękki enter a twarda spacja 

 

Jak widać, warto ułatwić sobie pracę z tekstem i pamiętać o drobnych, ale użytecznych funkcjach Worda.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena