Miękki enter należy – podobnie jak twarda spacja – do funkcji bardzo przydatnych przy formatowaniu dokumentów. Zwykły enter służy do kończenia jednego akapitu i rozpoczęcia nowego. Za pomocą miękkiego entera kończymy jedną linię tekstu i zaczynamy następną bez przechodzenia do nowego akapitu.
Jeśli włączymy widok znaków niedrukowalnych, w miejscu wstawienia miękkiego entera zobaczymy złamaną strzałkę. Poniższy tekst napisany został w stylu normalnym, z wcięciem 1 cm w pierwszej linii, z justowaniem (czyli wyrównaniem obustronnym) oraz ze zdefiniowanym odstępem po zakończeniu akapitu 8 pkt.
Jak widać, pierwszy fragment (ze wstawionymi miękkimi enterami wewnątrz akapitu) nadal zachował wygląd i formatowanie pojedynczego akapitu. W drugim przypadku komputer podzielił tekst na kawałki, z których każdy potraktował jak osobny akapit.
Dzięki użyciu miękkiego entera nadal będzie możliwa zmiana stylu całości akapitu jednym poleceniem, bez względu na to, w jakim miejscu akapitu wstawimy kursor. Do tego nie spotkają nas takie niespodzianki, jak zbyt duże interlinie w środku akapitu czy niepotrzebne wcięcia.
W jakiej sytuacji stosujemy miękki enter?
Miękki enter służy głównie:
a) do przejścia do nowej linii w obrębie wyliczenia – tam wstawienie entera automatycznie oznaczałoby wstawienie kolejnego punktu:
b) w tytułach:
W przypadku tytułów rozdziałów pracy dyplomowej użycie zwykłego entera spowoduje, że program źle zrobi automatyczny spis treści (zamiast jednego tytułu rozdziału będą w tym miejscu dwa, ponieważ dla niego każdy akapit to osobny tytuł).
c) w utworach poetyckich (zwykłe entery powinny kończyć strofy, a nie wersy):
Jak wstawiać miękki enter?
Miękki enter wstawiamy za pomocą kombinacji klawiszy: SHIFT+ENTER.
Dlaczego miękki enter nie powinien zastępować twardej spacji?
Niektórzy używają miękki enter, żeby zrzucić wyrazy jednoliterowe do następnej linii. Lepiej używać do tego twardej spacji (zob. artykuł: Twarda spacja w programie Word…).
Pozornie efekt jest taki sam, jednak tylko pozornie. Miękki enter kończy wers, natomiast twarda spacja łączy niewidocznie dla ekranu i druku dwa wyrazy, które będą zawsze razem przesuwać się do kolejnych linijek, bez względu na to, ile tekstu dopiszemy przed nimi. Zobrazują to poniższe przykłady.
I to samo bez znaków niedrukowalnych:
Jak widać, warto ułatwić sobie pracę z tekstem i pamiętać o drobnych, ale użytecznych funkcjach Worda.