Przy wyborze tematu i promotora studenci bardzo często robią błąd. Wybierają temat, bez chociażby pobieżnej próby oceny dostępności materiałów, oraz promotora, który jest wyluzowany i sympatyczny. Często kończy się to trudnościami w pisaniu pracy i niepewnym efektem końcowym.

Data dodania: 2010-09-21

Wyświetleń: 13182

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do 1 października zostało już niewiele czasu. Studenci ostatnich lat wszelkiego typu studiów staną przed koniecznością napisania pracy dyplomowej, licencjackiej, magisterskiej. To, czy uda się ją napisać dobrze i terminowo często zależy od pierwszych decyzji, które każdy przyszły dyplomant musi podjąć, a więc od wyboru tematu i promotora pracy.

Pierwsza zasadnicza sprawa, to mieć świadomość celów pracy. Musisz powiedzieć sobie prawdę w oczy. Czy jesteś typem naukowca i chcesz swoją pracą „wnieść trwały wkład w rozwój społeczny (polityczny, gospodarczy – niepotrzebne skreślić)", czy też po prostu chcesz najmniejszym nakładem sił i środków napisać niezłą pracę, pozytywnie ocenioną, dzięki której otrzymasz dyplom.

Jeśli należysz do tej pierwszej grupy, to już wszystko wiesz. Potrafisz określić temat, który cię fascynuje, oraz wiesz, który promotor najlepiej poprowadzi cię od sukcesu.

Jeśli umieściłeś się w grupie studentów, którzy dzięki napisaniu pracy chcą zwyczajnie skończyć studia, postaraj się o temat i promotora, z którymi będziesz miał najmniej kłopotu.

Wybór tematu

Dla większości studentów szeroko rozumianej humanistyki najprostsze są wszelkiego typu prace badawcze. Wystarczy znaleźć odpowiednią grupę badawczą (mogą to być uczniowie, studenci, pracownicy określonej branży, czytelnicy, odbiorcy programów tv...), ułożyć ankietę, następnie statystycznie je opracować i wyciągnąć wnioski. Polecam tego typu prace. Nie ma problemu z obudową teoretyczną, opis metod badawczych znajdziemy w bardzo wielu publikacjach znanych od lat autorów.

Uważaj na tematy, które są analizą działalności firm lub samorządów. Upewnij się, że nie będziesz miał kłopotu z uzyskaniem potrzebnych danych. Zwłaszcza firmy niechętnie udzielają informacji na swój temat.

Bez względu na to, jaki temat wybierzesz, zanim się zdecydujesz, sprawdź, czy w dostępnych ci zbiorach bibliotecznych (sam internet nie wystarczy), znajdziesz odpowiednią liczbę publikacji, na których będziesz mógł się oprzeć. Jeśli nie, zrezygnuj. Wypożyczenia międzybibllioteczne są możliwe, ale ściągnięcie książki może długo trwać, a prawie na pewno nie będziesz mógł jej wypożyczyć do domu.

Wybór promotora

Najlepiej popytać kolegów z wcześniejszych roczników, czyli wziąć udział w zwyczajnej giełdzie. Dowiedz się, czy ewentualny promotor zjawiał się na seminariach i dyżurach (Spróbuj zdobyć informację, czy nie prowadzi lub nie będzie prowadził jakichś prac badawczych w terenie lub czy nie wybiera się na stypendium zagraniczne - trudno będzie wtedy go zastać). Czy systematycznie poprawiał kolejne rozdziały pracy? Czy pomagał w kolejnych etapach jej tworzenia? Pamiętaj, że nie szukasz osoby do towarzystwa na imprezach. Wybierz osobę wymagającą (choć fajnie by było, żeby jednocześnie była miła i życzliwa), która za to rzetelnie i terminowo sprawdza kolejne rozdziały, potrafi i chce podać bibliografię (choć wstępną), pomoże w ułożeniu dobrego planu pracy. Nieraz co prawda w czasie pisania pracy usłyszysz przykrą prawdę o jakości któregoś rozdziału, ale na pewno dostaniesz wskazówki, jak go poprawić. Dopiero, jeśli po tym wstępnym wyborze zostanie więcej niż jeden kandydat, weź pod uwagę cechy charakteru i postaw na osobę najbardziej komunikatywną i życzliwą.

Co na tym zyskasz? Pewność, że obrona pracy będzie już tylko formalnością. A to „droższe pieniądza”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena