Odnośnie zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez JST ograniczenia wynikają między innymi z przepisów ustawy o gospodarce komunalnej. W szczególności poza sferą użyteczności publicznej gmina może tworzyć spółki prawa handlowego i przystępować do nich, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
1) istnieją nie zaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej na rynku lokalnym,
2) występujące w gminie bezrobocie w znacznym stopniu wpływa ujemnie na poziom życia wspólnoty samorządowej, a zastosowanie innych działań i wynikających z obowiązujących przepisów środków prawnych nie doprowadziło do aktywizacji gospodarczej, a w szczególności do znacznego ożywienia rynku lokalnego lub trwałego ograniczenia bezrobocia (art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej).
Aby zawsze prawidłowo wykonywać budżet gminy, pamiętaj:
Wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego powinny dotyczyć jej ustawowych zadań. Uchwała organu stanowiącego powinna określać szczegółowe zasady i tryb umarzania wierzytelności przypadających jednostce samorządu terytorialnego (nie tylko jej jednostkom organizacyjnym). Konstruując budżet JST, a także dokonując jego zmian, pamiętaj o doborze prawidłowej formy wydatku - w tym, czy dane zadanie powinno być finansowane bezpośrednio, czy też poprzez udzielenie dotacji z budżetu.Nadwyżka z lat ubiegłych może być źródłem sfinansowania deficytu budżetowego, jeśli ma ona pokrycie w ewidencji księgowej i w dokumentach jakimi są sprawozdanie finansowe i sprawozdanie budżetowe.