Faktoring to kredyt udzielany w banku dla przedsiębiorstwa. Firma dzięki tym funduszom kupuje materiały do produkcji a w zamian dopuszcza bank do części spodziewanych zysków ze sprzedaży. Przedsiębiorstwa zajmujące faktoringiem rozwineły się dzięki popularnośći tego typu umów oraz firmą chętnie przejącym rolę banku.

Data dodania: 2011-05-16

Wyświetleń: 2498

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowy mechanizm

Faktoring w najprostszym wydaniu to kredyt udzielany w banku dla przedsiębiorstw, z którego finansują one zakup materiałów do produkcji w zamian za dopuszczenie banku do części spodziewanych zysków ze sprzedaży gotowych produktów. Ze względu na popularność tego typu umów oraz pojawienie się firm chętnych przejąć rolę banku, rozwinęły się przedsiębiorstwa zajmujące się tylko faktoringiem. Ich oferta jest szersza i bardziej konkretna.

W tym wypadku faktoring pozwala na szybsze uzyskanie pieniędzy za faktury, które nie są jeszcze wymagalne. Dokonuje się ich cesji na firmę faktoringową, która w tym momencie wypłaca nam kilkadziesiąt procent jej wartości a potem zajmuje się jej wyegzekwowaniem od dłużnika w odpowiednim terminie. Firmy faktoringowe nie przyjmują należności spornych. Reszta pieniędzy jest nam wypłacana w momencie spłaty należności przez dłużnika. Potrąca się wtedy prowizję faktoringową.

Korzyści dla firm

Podstawową korzyścią z faktoringu dla przedsiębiorstwa to odmrożenie swoich pieniędzy. Dzięki temu zamiast czekać na spłatę do dnia wymagalności faktury można mieć środki od razu i natychmiast zaangażować je w nowy cykl produkcyjny. Korzyści są jednak znacznie szersze i pojawiają się na wielu polach. Bezpośrednim elementem jest przykładowo możliwość pominięcia kontroli spłaty faktur przez firmę gdyż zajmuje się tym teraz faktor. Możliwe jest również zwiększenie sprzedaży dzięki zdolności do oferowania klientom dłuższych terminów spłaty. Realne profity daje ponadto współpraca finansowa z faktorem, który na bieżąco analizuje sytuację naszych dłużników, ostrzega przed ewentualnymi problemami i jest w stanie zaproponować odpowiednie kroki windykacyjne. Faktorant zyskuje przede wszystkim na czasie eliminując opóźnienia w przepływie strumieni pieniężnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena