Klimatyzacja samochodowa wydaje się niezbędnym wyposażeniem każdego nowoczesnego auta. Jednak aby być pewnym jej sprawnego działania, konieczne jest poddanie jej okresowemu przeglądowi.

Data dodania: 2013-04-23

Wyświetleń: 1723

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okresowy przegląd klimatyzacji samochodowej

Dzieje się tak z wielu powodów. Klimatyzacja narażona jest przede wszystkim na wszelkiego rodzaju drgania pojazdu, jak również częste zmiany warunków pracy. Jeżeli w porę nie odwiedzimy serwisu, narażamy ją na szereg uszkodzeń oraz ryzyko wycieków.

Jakiekolwiek usterki klimatyzacji powodują coraz bardziej oporne chłodzenie wnętrza pojazdu oraz są odpowiedzialne m.in. za zatarcia sprężarki klimatyzacji. To z kolei wiąże się ze sporym wydatkiem związanym z naprawą. Podejmując decyzję o przeglądzie klimatyzacji w warsztacie samochodowym, warto wiedzieć, jak w fachowy sposób sprawdzić jej działanie.

Po pierwsze konieczna może okazać się wymiana filtra kabinowego. Jest to o tyle istotne, gdyż po okresie dość intensywnej zimy może się on okazać dość mocno zanieczyszczony (kurz, liście, błoto).

Bardzo ważne jest również fachowe sprawdzenie instalacji. Mechanik ma za zadanie określić ilość czynnika chłodzącego, a w przypadku jakichkolwiek niedoborów, uzupełnić lub określić przyczynę ewentualnych ubytków. Dziś możliwość tę posiada większość warsztatów samochodowych, zaopatrzonych w nowoczesny sprzęt do testowania klimatyzacji. Test temperatury może mieć kluczowe znaczenie dla sprawnego działania naszej klimatyzacji. Mierzymy ją bezpośrednio przy kanałach wentylacyjnych, nastawiając klimatyzację na maksymalne wartości, a jej norma nie powinna przekraczać skali od 2 do 10 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może to prowadzić do zamrożenia wymiernika ciepła, co jest równoznaczne z tym, że do wnętrza pojazdu może trafiać powietrze, którego temperatura wyniesie nawet mniej niż zero stopni Celsjusza.

Dość istotne może się wydawać również usunięcie brzydkiego zapachu z wnętrza pojazdu. Jest on wynikiem zagrzybionych kanałów wentylacyjnych, które nie tylko odpowiadają za nieprzyjemną woń, lecz również mogą być groźne dla zdrowia. Bardzo skuteczną metodą na ich pozbycie się jest tzw. ozonowanie lub ewentualnie samodzielne stosowanie aerozoli służących do dezynfekowania układ wentylacyjnego pojazdu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena