Od stycznia 2012 roku każdy będzie miało możliwość oszczędzania w ramach trzeciego filaru, na tzw. Indywidualnym Koncie Emerytalnym oraz dodatkowo na Indywidualnym Kontcie Zabezpieczenia Indywidualnego.

Data dodania: 2011-05-07

Wyświetleń: 1358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od stycznia 2012 roku każdy będzie miało możliwość oszczędzania w ramach 3 filaru, na tzw. Indywidualnym Koncie Emerytalnym oraz dodatkowo na IKZE.
Jak podają różne instytucje i wyliczenia ekspertów - nasze przyszłe emerytury będą o połowę niższe niż obecnie. Stopa zastąpienia za 40 lat może wynieść ok. 30%, a więc osoba zarabiająca np. 3,5 tys. zł. otrzyma świadczenie emerytalne w wysokości zaledwie 1155 zł.

Dlatego oprócz pierwszego filaru ZUS i drugiego – OFE, powstał również trzeci filar z możliwością dobrowolnego odkładania na emeryturę ze dodatkowymi korzyściami.
Do tej pory możemy oszczędzać na IKE, otwieranym w banku, biurze maklerskim, towarzystwie funduszy inwestycyjnych czy u ubezpieczyciela. Każdy może mieć jedno takie konto.

W celu zachęcenia Polaków do samodzielnego odkładania na emeryturę w ramach trzeciego filaru rząd proponuje zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki (19%). Warunkiem jednak owej ulgi podatkowej jest to, że nie wypłacimy funduszy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Korzyści jakie płyną z IKE nie przekonały Polaków i dziś IKE ma zaledwie 793 tys. osób, z czego na niewielką liczbę rachunków wpływają pieniądze, reszta jest zamrożonych, czyli bez żadnych wpływów.

By skorzystać z nowej ulgi – za oszczędzanie w ramach 3 filaru rząd utworzył nową formę IKZE.

Wraz z wejściem w życie nowego postanowienia rządu od 2012 roku będziemy mieli możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena