W szkołach zachodnich, a przede wszystkim w Niemczech  tablica interaktywna  jest fundamentalnym  urządzeniem pracy dydaktyków i pomocą  szkolną  dla młodzieży. 

Data dodania: 2011-05-07

Wyświetleń: 1710

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ekran dotykowy, nazywany  również tablicą dotykową, umożliwia prowadzenie  intensywnych i innowacyjnych  zajęć lekcyjnych. Także przedstawiciele władzy oświatowej w naszym kraju umieścili tablice interaktywne, poprzez   Ministerstwa Edukacji, w katalogu  propagowanych urządzeń szkolnych.

Tablice interaktywne  funkcjonują wspólnie  z innymi elementami  zestawu interaktywnego. Aby  z nich korzystać   wskazany jest ekran elektryczny razem z  laptopem i projektorem. Większość modeli tablic działa po dotknięciu specjalnym rysikiem. podpiętego do niej laptopa , jak też  mnóstwo innych możliwości. Dzięki tablicom elektromagnetycznym mamy sposobność pokazania prezentacji czy tekstów, przedstawiania diagramów, grafów a także zadań. Funkcjonalność takiej tablicy, nie urywa się  tutaj.  Ćwiczenia prowadzone z użyciem ekranów elektrycznych mają na przykład krzyżówki, wyświetlania  obiektów w trzecim wymiarze na przykład brył geometrycznych, używania ekierki. Korzystając z funkcji rozszerzonych  można pokazywać grafiki, ale także pisać – wiele ekranów ma funkcje rozpoznawania tekstu. Wszelkie pojawiające się na lekcji materiały można zachować oraz użyć ponownie, albo wysłać mailem.

Zupełnie, jak w wypadku komputerów -  sam ekran nie mógłby zestaw multimedialny nie mógłby funkcjonować bez odpowiadającego mu  oprogramowania, które w sposób nieobojętny usprawnia wszystko co robimy na tablicy. Pozwala to na wykorzystanie w lekcji ożywczych, atrakcyjnych zadań. Można dla przykładu można dodawać nowe wpisy na nowych stronach , bez wycierania  tablicy. Do każdego wpisu można wiele razy wracać.

Tablica rezystancyjna może być także podłączona za pomocą laptopa do sieci internetowej, przez co pojawiają się nieznane dotąd możliwości – korzystanie z wirtualnych wernisaży, słowników czy wreszcie map geograficznych.

W obliczu bezspornych korzyści dziwić nie powinna decyzja o dofinansowaniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakupu tych supernowoczesnych  urządzeń do szkół  w części województw. W perspektywie możliwe jest, że akcja stopniowo będzie obejmować wszystkie województwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena