Mentor nauczy strony praktycznej, dzięki mentorowi zyskasz nową perspektywę, odkryjesz właściwy problem, szybciej wyróżnisz się na rynku i szybciej wyjdziesz poza myślenie krótkoterminowe.
Poniżej kilka wskazówek po czym poznać dobrego mentora.
** Dobry mentor chce dzielić się swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem **
Dobry mentor podzieli się swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem, a to jeszcze nie wszystko. W przypadku dobrego mentora, na każdym kroku czujesz, że akceptuje obecny poziom, na jakim się znajdujesz. Dobry mentor będzie pamiętał jak to jest, gdy właśnie się zaczyna, będzie poważnie traktował waszą relację i będzie rozumiał, że mentoring wymaga czasu i zaangażowania obu stron.
** Dobry mentor jest zainteresowany twoimi rezultatami **
Dobry mentor jest zainteresowany tym, czy osiągasz rezultaty, ponieważ ważna jest nie tylko teoria, ale także praktyka i efekty. Mentoring, przez wzmocnienie twoich mocnych stron, uświadomienie popełnianych błędów i korektę błędnych przekonań pomaga tobie osiągnąć założone cele, a twoje sukcesy są źródłem satysfakcji dla mentora.
** Dobry mentor jest entuzjastą **
Mentor bez entuzjazmu nie może być źródłem inspiracji i chociaż będzie wiarygodny, to nie wystarczy abyś czuł, że warto robić to, co robisz.
** Dobry mentor ceni nieustanne pogłębianie wiedzy **
Gdy zaczynasz działać w nowym dla siebie obszarze, chcesz poczuć, że jesteś na dobrej drodze i nie zbaczasz zanadto z obranego kursu. Jeśli nie ma przy tobie kogoś, kto skoryguje to, co robisz, pojawia się niepewność, która spowalnia działanie, powoduje że zbaczasz z kursu, czasem próbujesz wyważyć otwarte drzwi. Techniki i metody popularne i działające wczoraj, wcale nie muszą być skutecznie dzisiaj, dlatego także mentor powinien nieustannie pogłębiać swoją wiedzę, aby być na bieżąco. Powinien uczestniczyć w seminariach, dokształcać się w swojej dziedzinie i chcieć dzielić się swoją nową wiedzą z innymi.
** Przekazuje informację zwrotną, nie krytykę **
Mentor powinien posiadać na tyle rozwinięte umiejętności komunikacyjne, aby przekazywanie informacji zwrotnej było konstruktywne, a nie było krytyką. Najwięcej skorzystasz na współpracy z mentorem, który będzie komunikował się z tobą w taki sposób, że przyjmiesz do wiadomości nawet najtrudniejszą prawdę. I chociaż słuchanie przykrych rzeczy nie jest przyjemne, tylko wtedy możesz iść dalej, gdy stawisz czoło nieprzyjemnej prawdzie i postanowisz coś z tym zrobić.
** Dobry mentor ustanawia cele **
Dobry mentor nie tylko tobie pomaga ustanowić cele, które w efekcie umożliwią dotarcie do miejsca, w jakim zamierzasz się znaleźć, ale również ustanawia sobie cele zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.
Jeśli w tej chwili szukasz mentora, niezależnie czy w życiu zawodowym czy osobistym, zastanów się czy chcesz skorzystać z płatnych opcji, czy raczej poszukasz kogoś w swoim otoczeniu, wśród swoich znajomych. A gdy już będziesz miał kandydatów, proponuję, abyś ocenił ich według powyższej listy. Przydziel po jednym punkcie za każdą pozytywną odpowiedź. Szóstka to najlepsza z możliwości, ale jeśli w wyniku oceny będziesz miał do czynienia z trójką lub jeszcze niższą oceną, to raczej poszukaj innego kandydata.