Otrzymywaną z ziaren mąkę znamy od czasów prehistorycznych. I wciąż jest jednym z podstawowych kulinarnych składników. Wypada poznać jakie rodzaje mąk mamy do dyspozycji.

Data dodania: 2011-04-25

Wyświetleń: 1663

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziś mąkę produkuje się w młynach zbożowych na skalę przemysłową. Uzyskuje się ją ze zmielonych ziaren zbóż - przenicy, owsa, żyta, jęczmienia - ziarna kukurydzy i gryki, a także z ziemniaków. Oto najpopularniejsze u nas mąki.

Gryczana - Mąka z palonej kaszy gryczanej ma intensywny ostry smak. Można jej używać - najczęściej w połączeniu z mąką pszenną - do placków i blinów, naleśników.

Jęczmienna - Pełnoziarnista mąka jęczmienna jest ciemna i ma specyficzny orzechowy smak. Kiedyś często używano jej do wypieku chleba złoty pumpernikiel, jednak szybko czerstwiał, dlatego dziś łączy się ją z mąką pszenną. Dobra na ciasteczka, jako dodatek do naleśników.

Kukurydziana - Używana przede wszystkim w dietach bezglutenowych - na kluski, placki, mamałygę, polentę. Świetna też do deserów, ciast, ciasteczek, a także do zagęszczania zup i sosów. Można zastąpić ziemniaczaną.

Owsiana - Głównie do produkcji odżywek dla dzieci i płatków śniadaniowych, również na placki oraz chleb.

Pszenna - Wykorzystuje się na codzień w piekarnictwie, cukiernictwie, jako dodatek do sosów, zup, deserów oraz do panierowania mięs i tyb. Mąkę bardzo jasą uzyskuje się przez zmielenie samego środka ziarna (tzw. bielma). Ma ona dużo skrobi, jednak znacznie mniej białka, składników mineralnych i witamin. Najjaśniejsza i najdrobniejsza to mąka tortowa, szybciej wchłania wodę i łatwiej wyrabia się z niej ciasto, np. biszkoptowe czy na pierogi. Najgrupsza to krupczatka - idealna na ciasto kruche. Najcenniejsza zaśpod względem wartości (skrobia, tłuszcze, witamin z grupy B) jest mąka ciemna uzyskana z całego ziarna. Idealna na przykład do pieczenia chleba. Warto zwrócić uwagę na umieszczone przy nazwie mąki pszennej oznaczenia cyfrowe, np. typ 450 czy 480. Liczby te świadczą o ilości składników mineralnych zawartych w produkcie (sprawdza się ją, paląc próbkę mąki i potem ważąc popiół - im go więcej, tym większa liczba oznaczenia mąki). A im wyższe oznaczenie, tym więcej wartościowych składników.

Mąka ryżowa - Ta bezglutenowa mąka powstaje z ryżu łuskanego. Można z niej robić delikatny, przeźroczysty makaron do warzyw, mięs, sosów i zup. A także używać jako zagęszczacza, do deserów i jako dodatek do ciast.

Ziemniaczana - Z osuszonej i oczyszczonej skrobi. Świetne do zagęszczania potraw - nadaje odpowiednią konsystencje sosom i kisielom. W niewielkich ilościach można dodawać ją do panierek (np. do mięsnych dań kuchni chińskiej), klusek oraz ciast (np. sernika -a sprawia, że jest bardziej wilgotny).

Żytnia - Używana najczęściej do wypieku ciemego chleba (złoty pumpernikiel) i sucharów. Ze względu na niską zawartość glutenu (substancji, która ma wpływ na wartość wypieków). Często miesza się ją z przenną.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena