Dlaczego palimy, chociaż wiemy, że to głupie i zagraża naszemu zdrowiu, bądź zdrowiu naszych bliskich? Dlaczego sięgamy po kolejne papierosy, chociaż wolelibyśmy tego nie robić i obiecywaliśmy sobie, że już nigdy więcej nie kupimy następnej paczki?

Data dodania: 2011-05-04

Wyświetleń: 2153

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To, co trzyma palacza w nałogu, to strach przed życiem bez papierosa, strach, że nic nie będzie go już cieszyło jak dawniej, to uczucie, że traci oparcie. Powszechnie uważa się, że rzucenie palenia jest niezwykle trudne. Palaczom doradza się ograniczanie palenia, które miałoby doprowadzić do stopniowego zaniku potrzeby palenia przy użyciu gum czy plastrów zawierających nikotynę.

Każdy, kto tego próbował wie, że bardzo często to się nie sprawdza! Organizowane się kampanie antynikotynowe, uświadamiające palaczom skalę zagrożeń. Istnieje, bowiem opinia, że sama świadomość szkodliwości palenia i zagrożeń z nim związanych powinna skłonić nas do rzucenia. Na każdej paczce papierosów widnieją napisy o chorobach, jakie są skutkiem palenia i dostarczania do organizmu nikotyny – rak, impotencja, choroby płuc, uzależnienie, zawał serca, starzenie skóry itd. Lista jest długa. A przecież palacze nie są głupcami -doskonale wiedzą, że palenie jest zabójcze! Mimo to palą. Nałogowo palą też przecież lekarze i pielęgniarki, na co dzień stykający się ze straszliwymi skutkami palenia. Często nie mogą sobie odmówić, choć jednego papierosa, kobiety w ciąży. Dlaczego? Równocześnie są palacze, którym udaje się rzucić palenie z dnia na dzień bez żadnego problemu, bez straszliwych objawów odstawienia. Niejeden nałogowy palacz może odstawić palenie na wiele godzin, kilka dni, nawet tygodni i nie przeżywa przy tym katuszy, nie cierpi. Dlaczego? Jak to możliwe?

Odpowiedź jest prosta, ale dla wielu zaskakująca. To prawda, że nikotyna uzależnia, co więcej, jest narkotykiem uzależniającym najszybciej. Jednak – z czego palacze rzadko zdają sobie sprawę – nigdy nie uzależnia zbyt mocno, a fizyczne objawy jej odstawienia są tak naprawdę słabe. Warto wiedzieć, że tak jak szybko uzależnia, równie szybko opuszcza organizm. Wystarczy kilka, kilkanaście dni, aby pozbyć się nikotyny. To, co pozostaje to tęsknota za naszym „przyjacielem” - papierosem. Dlatego warto przyjrzeć się innemu aspektowi palenia -uzależnieniu psychicznemu.

Palenie jest nałogiem, któremu uległy miliony ludzi na całym świecie. Dla jednych jest to nałóg przyjemny, dla innych uciążliwy i stresujący. Z reguły zaczynamy palić pod presją otoczenia, dla przyjemności, do towarzystwa lub po prostu z nudów. Potem zaczynają się problemy.  Co roku miliony palaczy próbują poradzić sobie z tym problemem. Rzucanie palenia to prawdziwe wyzwanie. Nikotyna zawarta w papierosach uzależnia. Uzależnia tak mocno, że terapia odwykowa jest dla naszego organizmu prawdziwym szokiem.

Obawy osób rzucających palenie wynikają ze strachu przed tym, że rezygnując z papierosów rzeczywiście z czegoś rezygnujemy. Otóż nie -rezygnacja z papierosów to powrót do stanu normalności. Rzucanie sugeruje rezygnację z czegoś. Niepalenie to nie jest rezygnacja z papierosów. To stan normalny dla organizmu ! Stan ulgi jaki osiąga palacz odpalając papierosa jest stanem, w jakim permanentnie znajdują się osoby niepalące.

W ciągu pierwszych dni odnotujesz odczuwane przez siebie korzystne efekty: powrót zmysłów smaku, zapachu, poprawę kondycji fizycznej. Możesz napisać na kartce listę argumentów za rzuceniem palenia. Może jest to Twoje zdrowie, może robisz to dla rodziny, a może powodem są prostu finanse ?  Jednym z argumentów, dlaczego ludzie nie chcą rzucić palenia, jest obawa o to, że przytyją. Pytają: Co jest gorsze, być grubym czy palić papierosy?" Wielu niepalących powie Ci, że nie jest to duży problem, co więcej właśnie po rzuceniu palenia wzięli się za siebie i swoją sylwetkę. Wielu ludzi przekonało się, że mogą kontrolować swoją wagę łatwiej niż zapanować nad nałogiem palenia. Warto poznać kilka faktów: gdy przestajesz palić, bardziej zaczyna ci smakować pokarm (zmysł smaku i powonienia wraca do normy po latach stłumienia papierosami), odczuwasz silniejszą chęć jedzenia, ale twój metabolizm zostaje zwolniony, gdyż wraca on po prostu do normy.

Dostarczanie organizmowi nadmiaru pokarmu (kalorii) wymaga codziennego wysiłku fizycznego pozwalającego spalić ten
nadmiar. Jak więc wprowadzić w życie te zalecenia ? Ogranicz potrawy smażone, tłuste oraz desery, a kolacja niech będzie Twoim najlżejszym posiłkiem. Twoja dieta niech składa się z owoców, zbóż, warzyw oraz umiarkowanej ilości orzechów, nasion i pestek. Staraj się nie jeść między zasadniczymi posiłkami. Wzbogacaj swoją dietę w jak najwięcej świeżych
owoców i warzyw (zwłaszcza w sezonie owocowym).

Aktywność fizyczna jest przy rzucaniu palenia bardzo pomocna -od strony fizjologicznej wysiłek fizyczny pomaga pozbyć się stresu. W wyniku ćwiczeń zwiększa się wydzielanie hormonów szczęścia (endorfiny, serotonina), dzięki czemu dochodzi do poprawy samopoczucia. Pobudzone krążenie krwi zaś powoduje rozluźnienie mięśni i podniesienie temperatury ciała, a podczas uprawiania sportu nasze myśli oddalają się od problemów. Polecam szczególnie basen, dla chcących więcej może to być też siłownia czy aerobic. Skupisz wtedy swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z paleniem. Postaraj się
znaleźć codziennie 30 minut na ruch. Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie chęci do zapalenia papierosa. Zrezygnuj z windy, przejdź się pieszo na zakupy. Zadbaj także o 8 godzin snu dziennie -Twój organizm odpocznie i będzie gotowy do kolejnego aktywnego dnia.

Jak rzucić palenie ? - ogólne wskazówki

Wiesz, że nadeszła odpowiednia pora dla Ciebie, aby rzucić palenie. Zastanów się przez chwilę, jakie są główne powody, dla których rzucasz palenie. Staraj się przypominać sobie o tych powodach jak najczęściej. Rozważ możliwość wizyty u lekarza w celu uzyskania pomocy i porady Lekarz z aprobatą przyjmie informację o Twojej decyzji rzucenia palenia i wskaże metodę leczenia.

Wyznaczona data rzucenia palenia. Wyznaczona przez Ciebie data to dzień, w którym RZUCISZ PALENIE. Palacz, który wcześniej zdecydował o wyznaczeniu dnia, w którym rzuci palenie i istotnie to zrobił. Ma większą szansę na powodzenie niż ktoś, kto podejmuje taką decyzję pod wpływem impulsu.

Przemyślana decyzja dotycząca daty rzucenia palenia umożliwi Ci zaplanowanie tej próby. A powodzenie zależy właśnie od dobrego programu. Wyznaczona przez Ciebie data rzucenia palenia to ważny dzień, dlatego poniżej znajdziesz czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tej daty i w trakcie przygotowań do danego dnia.

Jeśli podejmujesz leczenie, które ma pomóc Ci w rzuceniu palenia pamiętaj, aby stosować się do instrukcji załączonej przez producenta – przeczytaj uważnie ulotkę i zwróć się do farmaceuty, jeśli masz jakieś wątpliwości

Pozbycie się zapasów papierosów, zapalniczek czy popielniczek z mieszkania może wyjść Ci tylko na dobre.. Wyszukuj i planuj sobie nowe zajęcia, aby uniknąć sytuacji, które kojarzą się z paleniem i mogłyby Cię zachęcić do tego.Staraj się mieć zajęte ręce. – Możesz na przykład zaopatrzyć się w „gumowy gadżet antystresowy” lub kreślić sobie esy-floresy.Nie siedź w Twoim ulubionym fotelu i staraj się unikać miejsc, w których zwykle paliłeś/paliłaś (np. kuchnia)  Jedz w innym pomieszczeniu lub przy innym stole niż dotychczas. Staraj się przebywać w miejscach dla niepalących tak często jak tylko możesz. Żuj gumę lub drażetki bez cukru. Przygotuj sobie zapas niskokalorycznych przekąsek i szklankę wody, które zawsze będziesz mieć pod ręką Jak najczęściej korzystaj z relaksu, odżywiaj się zdrowo i pij dużo wody Jeśli odczuwasz nagłą chęć zapalenia, poszukaj sobie jakiegoś zajęcia lub spróbuj oddychać głęboko – przejdzie Ci. Skoncentruj się na niepaleniu w danym dniu – nie myśl na zapas, o tym co będzie jutro, w przyszłym tygodniu nie wspominając już o przyszłym miesiącu. Oceniaj swoje postępy i gratuluj sobie dotychczasowych pomyślnych wyników. Obmyśl sobie nagrodę, którą sprawisz sobie za pieniądze, które zaoszczędziłeś/łaś nie kupując papierosów, na przykład jakieś ekstra wyjście

Rzucenie palenia wiąże się ze skutkami o podłożu psychologicznym i fizjologicznym. Poniżej, podsuwam Ci wskazówki dotyczące niektórych sposobów radzenia sobie z tymi skutkami oraz praktyczne rady, jak unikać pokusy zapalenia papierosa.

Problemy o podłożu psychologicznym. 

Masz ochotę na papieroska? Oddychaj głęboko, umyj zęby, żuj gumę lub ssij drażetki bez cukru.Czujesz się poirytowany, spięty lub zestresowany? Poćwicz, aby poprawić sobie nastrój, oddychaj głęboko, skontaktuj się z przyjacielem, weź długą relaksującą kąpiel. Masz trudności z koncentracją uwagi? Wybierz się na spacer, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, zrób sobie przerwę, uprość swój grafik na nadchodzące kilka dni. Pamiętaj – ten problem przejdzie w ciągu najbliższych dni. Masz problemy ze snem? Unikaj kawy czy herbaty późno wieczorem. Czujesz się bardzo zmęczony/na? Staraj się być aktywniejszy. Śpij w ciągu dnia, jeśli to Ci pomoże.

Problemy o podłożu fizjologicznym 

Masz problemy żołądkowe? (np. wzdęcia/wiatry lub zatwardzenie)? Pij dużo płynów. Dopilnuj, aby w Twojej diecie znalazł się błonnik np. nasiona roślin strączkowych, ryż, płatki i chleb pełnoziarnisty, surowe warzywa. Jeśli to możliwe staraj się ćwiczyć więcej. Zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę czy może zaproponować Ci jakiś lek wspierający Twoją walkę z nikotyną. Kaszlesz lub cieknie Ci z nosa ? To są objawy reakcji Twojego organizmu, który regeneruje się po spustoszeniach wyrządzonych w nim przez palenie – w istocie oznaczają one, że zdrowiejesz. Objawy te znikają po kilku tygodniach od rzucenia palenia

Papierosy nie dają nam szczęścia, przyjemności i wsparcia. Sprawiają jedynie że tracimy nad swoim życiem kontrolę. Ile razy nie cieszyła nas randka czy spotkanie ze znajomymi w miejscu gdzie nie można palić, bo w naszej głowie tylko krzyk "Muszę zapalić!!!" Rzucając palenie nie rezygnujemy z czegoś wspaniałego, tylko zyskujemy wolność i spokój. Rzucałem wielokrotnie i powiem tylko tyle, że aby rzucić to okropieństwo trzeba naprawdę chcieć. 

Nic na siłę! Żadna silna wola tu nie pomoże, silna wola doprowadza nas do jeszcze większej udręki. Pomaga mocne postanowienie -"nie chcę palić bo mi to niepotrzebne"-a nie myśli typu -"chciałbym rzucić ale dobrze mi z tym". Czasami "chcieć" a "móc" to dwie odrębne sprawy a tak właśnie jest z nałogiem. Dlatego 100% sukces zapewni Ci -drogi palaczu lub rzucający już -pozytywne myślenie na temat faktu rzucania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena