Ostatnio stało się popularne określenie "fikcyjna zdolność kredytowa". Młodzi ludzie używają jej, by zaciągnąć kredyt w chwili, gdy tak naprawdę nie stać ich na spłatę zobowiązania. Zatem, czy fikcyjna zdolnoś kredytowa prowadzi do ruiny finansowej? I co to w ogóle jest ta fikcyjna zdolnosć?

Data dodania: 2011-04-05

Wyświetleń: 1916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fikcyjna zdolność kredytowa to określenie potoczne.

Gdybym miał je streścić jednym słowem, użyłbym słowa "oszustwo". Tak, oszustwo. Już wyjaśniam dlaczego.

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt bez zdolności kredytowej, pakujemy się na własne życzenie w poważne kłopoty. W jaki sposób bowiem wyobrażamy sobie nasze finanse za kilka tygodni lub miesięcy, gdy oprócz codziennych wydatków, na które już dziś nie starcza nam pieniędzy, będziemy mieli na głowie raty kredytu do spłacenia.

Fikcyjna zdolność doprowadzi nas do poważnych kłopotów.

Jeśli oszukamy bank lub firmę udzielającą szybkich kredytów, to nie dość, że balansujemy na granicy prawa, to dodatkowo obciążamy siebie wydatkiem, na który (według obliczeń banku) tak naprawdę nas nie stać.

Wróćmy jednak do pierwszych pytań zadanych w tym artykule.

Czym jest zdolność fikcyjna do zaciągania kredytu?

Pojęcie fikcyjnej zdolnosci obowiązuje wtedy, gdy zataimy przed bankiem jakieś fakty, które umożliwią nam dostęp do zaciągnięcia pożyczki. Wśród takich zatajonych faktów może być między innymi informacja o:

- posiadanym kredycie w innym banku lub firmie prywatnej

- niższych niż przedstawione dochodach

- wyższych niż przedstawione wydatkach

- informacja o braku dodatkowych dochodów, choć te podaliśmy bankowi jako obowiązujące.

Fikcyjna zdolność do zaciągania kredytu to pojęcie, które tak naprawdę określa głupotę i nieodpowiedzialność osoby, która zdecydowała się na zatajenie faktów przed bankiem.

Jeśli bowiem uda nam się zaciągnąć kredyt bez zdolnosci kredytowej, możemy być pewni, że nie uda nam się go spłacić własnymi siłami. Będziemy musieli wtedy prosić o pomoc rodzinę lub znajomych.

Może warto zatem w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy innych osób, zamiast udawać się do banku i podejmować ogromne ryzyko finansowe?

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena