W dobie komunikacji masowej, staliśmy się jedną globalną wioską. Wprawdzie gdzieś jeszcze w najdalszych odstępach puszczy amazońskiej istnieją plemiona pierwotne, są to jednak już tylko drobne kropeczki na mapie świata.

Data dodania: 2011-03-26

Wyświetleń: 2127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

   Cywilizacja współczesna często zwana społeczeństwem konsumpcji, dąży co raz częściej do ujednolicenia menu na całym świecie. Dobrym przykładem tych tendencji są sieci restauracji McDonalds czy KFC. Czy mieszkamy w Kapsztadzie, czy na dalekiej syberyjskiej północy, skład menu sieci fast food, jest prawie identyczny. Ludzie jedzą więc, takiego samego hamburgera, czy Big Maca i wiedzą, jakie smaku mają się spodziewać.

Kuchnie świata - turystyka kulinarna

  Powszechna uniwersalizacja jedzenia, sprawia, że co raz więcej ludzi poszukuje lokalnych specjałów. Osoby te, mają już dość tych samych potraw i w poszukiwaniu czegoś nowego podróżują po krajach w celu spóbowania czegoś nowego. Tak w początkach lat 90. ubiegłego wieku narodziła się turystyka kulinarna. Dzięki nowoczesnym środkom lokomocji, osoby z kultury zachodniej zaczęli poznawać zwyczaje, kulinarne przysmaki krajów wschodnich. Prawdziwi smakosze w celu degustacji lokalnych potraw potrafili przemierzyć setki kilometrów, żeby w małej restauracji najeść się do syta. Wraz z zapotrzebowaniem na tego typu wyjazdy, powstały firmy specjalizujące się w tego typu wycieczkach. Znane są przypadki, że liczne grupy turystów z jednego rejonu przyjeżdżało do danego kraju na regionalne uczty. Dzięki temu takie kuchnie jak litewska, polska, czy rosyjska mają swoich wiernych smakoszy.

W Polsce turystyka kulinarna na razie raczkuje. Jednak jak donoszą magazyny z branży turystycznej, największe firmy wycieczkowe: Itaka czy Orbis mają już w planach niezapomnianie kulinarne wycieczki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena