Ubezpieczenie pomostowe lub inaczej ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki, jest związane bezpośrednio z kwestią ustanowienia hipoteki, która ma być prawnym zabezpieczeniem kredytu udzielonego klientowi przez bank. Kredytobiorca nie ubezpiecza kredytu osobiście, ale korzysta z pośrednictwa banku, który wykupuje ubezpieczenie u wybranego ubezpieczyciela, a jego koszty przerzuca na klienta. Dzieje się to w dwojaki sposób. Albo bank dolicza do miesięcznej raty kredytowej pewną kwotę np. 0,08% całości kredytu, albo w okresie obowiązywania ubezpieczenia podwyższa swoją marżę procentową np. o 1 pkt proc.
Ubezpieczenie opłacane do czasu wpisu hipoteki może być szczególnie uciążliwe w przypadku mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. W takim przypadku nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej. Właściciel nieruchomości, po otrzymaniu ostatecznej wersji aktu notarialnego, musi wystąpić o jej założenie do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca, w którym znajduje się rzeczona nieruchomość. Zważywszy na tempo z jakim działają sądy, szczególnie w większych miastach, gdzie powstaje mnóstwo nowych mieszkań, oczekiwanie na założenie księgi wieczystej może trwać kilka miesięcy. Potem następuje ustanowienie hipoteki. Jej koszt to 219 zł z wliczonym podatkiem. Obecnie obowiązuje jedna nowa hipoteka i nie ma konieczności zakładania zwykłej hipoteki dla kapitału kredytowego oraz hipoteki kaucyjnej dla odsetek. Prawomocny wpis dostarczony przez klienta do banku powoduje wygaśnięcie okresu obowiązywania ubezpieczenia, chyba że w umowie kredytowej kwestię tę regulują inne zapisy.
Ubezpieczenie pomostowe jest niestety jednym z wielu. Spore koszty generują również kolejne obowiązkowe ubezpieczenia kredytów hipotecznych jak ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy ubezpieczenie od utraty pracy.