Kto powinien zapłacić za badania lekarskie oraz w jakich przypadkach możesz pokryć koszty badania lekarskiego. Dowiesz się też kiedy takie badania lekarskie mogą być wykonywane...

Data dodania: 2011-03-03

Wyświetleń: 1898

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W kwestii wstępnych badań lekarskich pojawia się zwykle kilka wątpliwości. Po pierwsze kto za takie badania powinien zapłacić? Innym dość częstym pytaniem jest także to, kiedy takie badania mogą być wykonywane.

Odpowiedzmy sobie zatem najpierw na to pierwsze z powyższych pytań. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Takie orzeczenie wydać musi lekarz medycyny pracy po przeprowadzeniu wstępnych badań lekarskich. Skierowanie na takie badania zawsze wydaje pracodawca i on też powinien za wykonanie takich badań zapłacić, jednakże są pewne wyjątki.

Jeśli będzie to tak zwana praca tymczasowa w oparciu o umowę zlecenie, to obowiązek zapłaty za badania spaść może na samego pracownika. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości można zwrócić się z zapytaniem do inspektoratu pracy. W przypadku gdy konieczność zapłaty za wstępne badania zostanie uznana za bezzasadną, pracodawca ukarany może zostać grzywną.

Koszt tego rodzaju badań to najczęściej 50 złotych. Wszystko zależy jeszcze od zakresu takich badań. W przypadku niektórych stanowisk pracy, konieczne mogą być badania psychologiczne, a to już są dodatkowe koszty. Na takie badania także powinno zostać wydane skierowanie. Kiedy takie badania powinny być przeprowadzane przeczytać można będzie już w kolejnym artykule.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena