Co roku w naszym kraju odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zaczadzenia. Większość przypadków nie jest jednak wcale spowodowanych pożarami.

Data dodania: 2011-02-22

Wyświetleń: 2877

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Statystycznie niewiele osób ginie poprzez zatrucie tlenkiem węgla powstałym w trakcie pożaru. Większość przypadków spowodowane jest niedbałością, niesprawnością i niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych. Statystyki są o tyle przykre, że większość tragedii można by uniknąć gdyby przestrzegać kilku podstawowych zasad, które w znacznym stopniu mogą obniżyć ryzyko zaczadzenia.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Mówi się o nim w ten sposób dlatego, że bez specjalistycznych urządzeń nie jesteśmy w stanie wykryć jego obecności. Jest to bezwonny i bezbarwny gaz powstały na skutek niepełnego spalania paliw grzewczych. Może powstać podczas spalania węgla drewna, gazu czy jakiegokolwiek innego paliwa. Czad dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe wypychając z krwi cząsteczki tlenu i uniemożliwia ich dostanie się. Brak tlenu z kolei powoduje że zaczynamy się dusić.

 

Aby zapobiec przypadkom zaczadzenia powinniśmy regularnie przeprowadzać kontrole techniczne wszelkich urządzeń znajdujących się w obrębie naszego domu, w których odbywa się proces spalania. Bardzo ważne jest także okresowe sprawdzanie szczelności oraz drożności przewodów kominowych. Systematyczne czyszczenia komina zapewni właściwy cug- czyli ciąg powietrza odprowadzający spaliny na zewnątrz.

 

Pamiętajmy aby korzystać tylko i wyłącznie z urządzeń grzewczych, które są sprawne w 100%. Jeżeli urządzenie działa w sposób nienależyty lub użytkujemy je w sposób niezgodny z załączoną instrukcją, istnieje spore ryzyko, że będzie wydobywać się z niego tlenek węgla.

 

Absolutnie nie należy w jakikolwiek sposób utrudniać przepływu powietrza do przewodów wentylacyjnych. W szczególności nie należy zaklejać, zakrywać lub zastawiać kratek wentylacyjnych, znajdujących się w pomieszczeniach. Wentylacja musi pozostać drożna. Aby sprawdzić czy wentylacja w naszym domu działa poprawnie możemy przyłożyć rękę lub kawałek papieru do kratki wentylacyjnej. Jeżeli poczujemy ciąg powietrza a kartka papieru będzie przylegać do kratki, oznaczać to będzie, że przewód jest drożny. W przeciwnym wypadku warto skontaktować się ze specjalistą, który ustali co jest powodem niedostatecznego ciągu. Wentylacja, może działać nieprawidłowo np. po wymianie okien na nowe. Okna te przeważnie są bardziej szczelne od poprzednich co utrudnia ruch powietrza w mieszkaniu. W takim przypadku warto jest zostawiać okna w pozycji rozszczelnionej. Częste wietrzenie również pozwoli nam zminimalizować ryzyko zaczadzenia.

 

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie osób zamieszkujących w naszym domu, warto wyposażyć się w system monitorujący ilość tlenku węgla w powietrzu. Czujnik, który wykryje obecność czadu włączy alarm, który poinformuje o wystąpieniu zagrożenia. Urządzenia tego typu nie są drogie i można je łatwo zakupić i zainstalować. Wyposażenie mieszkania w czujnik tlenku węgla z pewnością pomoże zapobiec ewentualnej tragedii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena