W ocenie posłów ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz potrzebom rodzin wychowujących dzieci.
W uzasadnieniu do projektu czytamy: „Potrzeba oddzielnego uregulowania tych właśnie kwestii wynika z potrzeby wsparcia rodzin wychowujących dzieci w kontekście zmian, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r., dotyczących stawki VAT na te produkty. Podniesienie stawki VAT z 7 do 23% na te produkty w wielu rodzinach, szczególnie tych uboższych, spowoduje niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb. Nie jest rzeczą właściwą obciążenie polskich rodzin tak dużą podwyżką, tym bardziej iż dotyczy ona produktów dziecięcych. Nie ma wątpliwości, iż zmiana odnosząca się do wysokości stawki VAT na zakup odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego wpłynie bardzo negatywnie na sytuacje finansową wielu polskich gospodarstw domowych, dlatego zdaniem wnioskodawców przyjęcie przedmiotowej regulacji jest niezbędne. Szczególnie, że w większości krajów europejskich opodatkowanie artykułów dziecięcych jest bardzo niskie, np. Luksemburg stosuje 3-procentową, a Wielka Brytania i Irlandia nawet zerową stawkę.
Projektowana regulacja zakłada, iż zwrot tych wydatków, finansowany z budżetu państwa, przysługiwał będzie osobom fizycznym, które w danym roku rozliczeniowym poniosły wydatki związane z zakupem odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, o ile wyniosły one ponad 200 zł. (...) Kwota zwrotu będzie równa 69,57% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur.(...)
Koszty wynikające z wprowadzenia przedmiotowego projektu ustawy szacuje się na około 20 mln zł. Ostateczna kwota będzie uzależniona od ilości osób, które skorzystają z możliwości zwrotu.”
Spośród 147 członków Klubu projekt ustawy poparło… 39 osób.
Księgowość to fundament każdego biznesu, niezależnie od jego wielkości czy branży. Precyzyjne i rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych jest kluczowe dla zdrowia finansowego firmy, a także dla spełnienia wymogów prawnych. Niestety, przedsiębiorcy często popełniają błędy księgowe, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy w księgowości i podpowiemy, jak ich unikać.