Choroba refluksowa przełyku to zespół objawów i zmian powstających w następstwie patologicznego wstecznego odpływu do przełyku treści z żołądka i/lub jelita. Jest to zjawisko dotyczące znacznej części naszej populacji zarówno dorosłej jak i dzieci. Nieleczona lub leczona niewłaściwie bywa dolegliwością bardzo dokuczliwą, a nawet może prowadzić do poważnych powikłań.
Historia naturalna większości przypadków choroby refluksowej charakteryzuje się, zarówno klinicznie, jak i endoskopowo, okresami zaostrzeń i rzadkich spontanicznych remisji. Objawy choroby refluksowej pojawiają się zazwyczaj około 55 roku życia, ale mijają,( przeważnie średnio jeszcze 3 lata) zanim pacjent zdecyduje się zasięgnąć porady lekarza.
Częstość występowania choroby refleksowej w ogólnej populacji jest trudna do oceny z trzech powodów: choroba może mieć przebieg bezobjawowy, 10% osób z typowymi objawami ma prawidłowe wyniki pH-metrii, niemiarodajny jest także obraz kliniczny, gdyż często nie pozwala na odróżnienie refleksu fizjologicznego od patologicznego.
Niektóre dane epidemiologiczne sugerują, ze 20%-40% dorosłej populacji odczuwa zgagę. Nawet w tak zwanej „normalnej” populacji codziennie zgaga występuje u 7 % osób, jeśli natomiast badamy kobiety w ciąży to odsetek ten rośnie do 48%.
Chorobę refluksową przełyku często można rozpoznać nawet na podstawie objawów. Potwierdzeniem tej diagnozy jest dobra reakcja na leczenie. Jeśli jednak wywiad chorobowy nie jest jednoznaczny lub nasuwa się podejrzenie powikłań, to konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.