Odciski, przewlekły ból, wywołany otarciami lub ostrogami piętowymi, halluksy i wiele innych to choroby, które często bagatelizowane mogą utrudnić nam życie i zdecydowanie obniżyć jego komfort.

Data dodania: 2011-02-10

Wyświetleń: 1997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście jeśli zaistnieje jedna z wyżej wymienionych dolegliwości warto udać się do lekarza na konsultacje aby otrzymać specjalistyczną poradę. Jeśli jednak wykonujesz pracę stojącą lub siedzącą, która może obciążyć twoje nogi i stopy, zastanów się jak pomóc Twoim stopom znieść wszystkie te niedogodności.

Najważniejsza jest profilaktyka! Utrzymanie stóp w należytej czystości, masaże, peeling, regularne ścieranie zrogowaciałego naskórka i pedicure to tak naprawdę tylko podstawa.

Pierwszym korkiem powinno być odpowiednio dobrane obuwie, wykonane z dobrej jakości skóry (np. delikatnych i miękkich skór cielęcych), powinno posiadać miękką podeszwę z odpowiedniej gumy i wygodne wkładki do butów - najlepiej ortopedyczne.

Zanim jednak włożymy nogę do buta zaopatrzmy się w prozdrowotne skarpety. Na rynku jest kilku producentów oferujących skarpety zdrowotne, które charakteryzują się przede wszystkim odpowiednim szyciem (bezszwowy ściągacz) oraz rodzajem materiału (delikatna bawełna zwykła lub frotte, w zależności od potrzeb). Skarpetki zdrowotne często posiadają również szereg różnorodnych właściwości jak np.: antybakteryjność, redukcja nieprzyjemnego zapachu, przeciwdziałanie rozwijaniu się chorobotwórczych grzybów. Tego typu skarpetki to komfortowa i przede wszystkim zdrowa dla naszych stóp alternatywa dla zwykłych skarpet. Warto podkreślić, że ich cena jak na właściwości, które przedstawiają i jakość wykonania nie jest wysoka!

Kolejnym etapem w profilaktyce zdrowych stóp są odpowiednie wkładki do obuwia oraz osłony na dociski. Na rynku  możemy znaleźć dwa rodzaje wkładek do obuwia: skórzane i żelowe. Które z nich są lepsze? To zależy od przeznaczenia. Wkładki żelowe są znacznie bardziej higieniczne, łatwiej je utrzymać w czystości i lepiej pełnią swoje funkcje terapeutyczne, gdyż łatwiej dopasowują się do kształtu stopy. Wkładki skórzane są bardziej przyjazne skórze stopy, w przeciwieństwie do żelowych, oddychają i zapewniają zdecydowanie lepszą cyrkulację powietrza (pod warunkiem, że są wykonane ze skóry naturalnej). Wkładki do butów mają za zadanie utrzymać stopę w odpowiednim położeniu, redukować nieprzyjazne naprężenia i naciski, pomagać w walce z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym oraz jedną z najpowszechniejszych chorób – ostrogą piętową.

Wkładki ortopedyczne poprawiają także krążenie krwi w stopach, komfort chodzenia, a przez to również nasze samopoczucie.

W ofercie producentów znajdziemy obecnie wkładki o różnorodnych kształtach i we wszystkich rozmiarach, dzięki czemu w zależności od schorzenia lub dolegliwości zawsze dobierzemy dla siebie coś odpowiedniego.

Jeśli cierpimy na halluksy powinniśmy stosować specjalne kliny rozwierające (żelowe), które umieszczone między paluchem a palcem sąsiadującym pomagają utrzymać odstającą kość w odpowiedniej pozycji. Ból związany z mocno rozwiniętymi halluksami jest często nie do zniesienia. Powoduje go nie tyle samo zwyrodnienie, co zbyt ciasne obuwie i otarcia. Dlatego aby zabezpieczyć się przed tego typu dolegliwościami lub nawet ich późniejszą konsekwencją, czyli ranami i bolesnymi otarciami naskórka warto zastosować osłonę na halluksa. Osłona na halluks ma zwykle postać żelowego kaptura, który nałożony na duży palec, zachodzi również na kość tworząc delikatne i przyjemne dla stopy okrycie.

Innym popularnych schorzeniem są nachodzące na siebie palce. Ta często bolesna dolegliwość może prowadzić do otarć, a w bardziej zaawansowanych stadiach również do ran i problemów z krążeniem. Warto więc zadbać o specjalne wkładki rozwierające, kliny lub wkładki prostujące palce.

Wszystkie wspomniane rozwiązania nie są drogie, a ich użyteczność i przydatność została poparta latami badań. Znajdują szereg zastosowań w ortopedii, rehabilitacji, a nawet medycynie sportowej, gdzie otarcia i ból stóp są na porządku dziennym.  Zanim nasze stopy ucierpią na sutek ran lub zwyrodnień wywołanych różengo rodzaju chorobami, pamiętajmy, że możemy zadbać o nie już teraz bardzo tanim kosztem stosując kilka prostych zasad i produktów prozdrowotnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena