Słyszeliście różne opinie na temat gotowania i smaku rosołu? No pewnie, każdy jest inny w smaku tak naprawdę. A więc gdzie tkwi tajemnica? A no właśnie...

Data dodania: 2011-02-05

Wyświetleń: 1988

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie z jednej "miski" jadłem rosół i co? Ile kucharzy, tyle smaków. Każdy rosół jest inny - z takim stwierdzeniem spotykam się zawsze, kiedy tylko rozmawiam z przyjaciółmi na temat sposobów gotowania dobrego rosołu.
Zatem podaję mój własny sposób na rosół domowy, pozostawiam kwestię doboru makaronu ( polecam bardzo cienki - nitki ). Cała tajemnica gotowania tego rosołu polega na kolejności dodawania składników, ale nie tylko. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany szczegółami, zapraszam do rozmów i dzielenia się doświadczeniem.

Składniki na około 3-4 litry rosołu domowego.

3-4 udka z kurczaka
skrzydło z indyka
30 dkg mięsa wołowego rostbef lub mostek
pół małego selera
2 marchewki średnie lub 1 duża
2 średnie pietruszki korzeń
ćwiartka kapusty włoskiej
1 kostka rosołowa wołowa
5-6 łyżek stołowych maggi w płynie
płaska łyżka stołowa vegety
pietruszka zielona
sól, pieprz do smaku.

Kolejność przyrządzania jest bardzo ważna, proszę spróbować tak jak dokładnie piszę poniżej.

Mięso na rosół należy oczyścić pod bieżącą wodą, najlepiej letnią, szczególnie udka z kurczaka.
Następnie wypłukane mięso włożyć do garczka, zalać 3/4 pojemności zimną wodątak aby woda nie była wlewana silnym strumieniem (to powoduje, że z mięsa uwalnia się więcej małych odpadów-szumowin), tylko powoli wypełniała naczynie. Posolić - 1 małą płaską łyżeczkę do herbaty, gotować do wypłynięcia na wierzch tzw. szumowin. Kiedy to nastąpi (należy nie dopuścić do tzw. kipienia), zalać wywar szklanką zimnej wody i zmniejszyć ogień, na którym gotujemy do minimum. Podczas gotowania wywaru przygotowujemy warzywa (obieramy i kroimy według uznania) i pozostałe składniki. Zbieramy bardzo dokładnie szumowiny, aż do całkowitej przejrzystości wywaru. Najlepiej użyć do tego zwykłej łyżki stołowej. I chociaż to żmudna praca, przełoży się na wygląd i smak rosołu w efekcie końcowym. Dopiero teraz dodajemy wszystkie warzywa, płaską łyżkę vegety, 5 płaskich łyżek maggi w płynie (polecam Winiary), na koniec pieprz mielony według uznania. Przykrywamy naczynie pokrywką, zwiększamy gaz i pilnujemy, aby ponownie doszło do zagotowania (uważając, aby wywar nie wykipiał). Następnie, po zagotowaniu, znowu zmniejszamy ogień w palniku, do minimum. Przykrywamy nasz rosół i obserwujemy do momentu, kiedy zacznie gotować się w taki sposób, aby ledwo co widoczne było w garnku jego wrzenie. Co 10-15 minut proponuję przemieszać wywar, zwracając uwagę na to, aby utrzymywał się w ciągłym stanie minimalnego gotowania (powinny być widoczne małe bąbelki na powierzchni wywaru). Po około 40 minutach wyciągamy udka z kurczaka na talerz, dodajemy posiekanej natki pietruszki i gotujemy nadal, około 20 minut.
Makaron do rosołu powinien być po ugotowaniu natychmiast przelany zimną wodą, tak aby po przełożeniu do naczynia typu miseczka lub głęboki talerz był zimny. Nie polecam trzymania makaronu w durszlaku. Do gotowania makaronu użyjcie 2-3 łyżek oleju (dodaje się go po wrzuceniu makaronu na wrzątek). To powoduje, że makaron nie jest klejący.

Przepis prosty, ale tak jak wspomniałem na początku - kolejność dodawania składników i proces gotowania jak wyżej, wpływa na smak naszego polskiego rosołu.

Smacznego

KrzysztofLicencja: Creative Commons