Od dawna wiadomo, że jeśli chodzi o wystąpienia publiczne i ich skuteczność to sprawdza się tutaj przysłowie, że „nie ważne co mówisz, ale ważne jak to mówisz”. Co zrobić, żeby ludzie słuchali Twojej prezentacji?

Data dodania: 2011-01-26

Wyświetleń: 936

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od dawna wiadomo, że jeśli chodzi o wystąpienia publiczne i ich skuteczność to sprawdza się tutaj przysłowie, że „nie ważne co mówisz, ale ważne jak to mówisz”. Co zrobić, żeby ludzie słuchali Twojej prezentacji?

Jeśli zależy Ci, żeby prezentacja była skuteczna musisz wywołać emocje. Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na wywołanie emocji jest dopracowanie w swojej prezentacji „7 czynników udanej prezentacji”:

1. Tempo mówienia

2. Intonacja głosu

3. Gestykulacja – mowa ciała

4. Interakcja z widownią

5. Opowiadanie historii

6. Napięcie i rozluźnienie

7. Dodatkowe efekty

Tempo mówienia. Często popełnianym błędem u początkujących prezenterów jest to, że mówią za szybko. Niestety recytacja prezentacji jest nudna i widownia, albo zaczyna odpływać, albo w najgorszym wypadku wychodzi. Jeśli zależy Ci na tym, żeby przykuć uwagę widowni musisz zmieniać tempo mówienia. Po pierwsze zastanów się, którą część prezentacji chcesz mówić wolniej, a którą szybciej (przećwicz to np. w łazience przed lustrem), a po drugie w trakcie mówienia rób pauzy. Dzięki temu unikniesz śpiochów na prezentacji.

Intonacja głosu. Tempo prezentacji najlepiej połączyć z intonacją głosu. Dzięki ściszaniu czy unoszeniu głosu lub naśladowaniu głosów innych ludzi można uzyskać naprawdę fajne efekty. Ściszaniem głosu można podkreślać ważne rzeczy, gdyż ludzie zaczynają się bardziej skupiać, żeby usłyszeć. Natomiast krzykiem można wyrwać ludzi z poprzedniej myśli.
Jeśli nie wiesz jak zacząć modulować głosem, to nagraj się na dyktafon w trakcie normalnej rozmowy, albo posłuchaj rozmowy znajomych i zacznij się tym bawić na prezentacji.

Gestykulacja – mowa ciała. Czasami nie potrzebujemy używać słów, żeby pokazać pewne zachowania, a czasami posiłkujemy się dodatkowo gestykulacją, żeby wzmocnić nasz przekaz. Są gesty których można się nauczyć oraz jest coś takiego jak naturalna mowa ciała. Naturalną mowę ciała możemy zaobserwować w zwyczajnych sytuacjach w relacjach z rodziną czy znajomymi. Żeby jednak w trakcie prezentacji wykorzystywać naturalną mowę ciała, a ludzie nie odbierali tego jako wyuczonych gestów warto wcześniej poćwiczyć i zobaczyć się przed lustrem.

Interakcja z widownią.  Jest takie powiedzenie, że jeśli chcemy zainteresować ludzi naszą osobą musimy najpierw zainteresować się nimi. Interakcja z ludźmi w trakcie prezentacji jest bardzo ważna. Warto zaangażować ludzi w prezentację, gdyż zwiększa to aktywność i dynamikę prezentacji. Najłatwiej wywołać interakcję poprzez pytania np. kto z Państwa jest dzisiaj pierwszy raz na takiej prezentacji? (poprosić o podniesienie rąk) lub zadawanie innych pytań i sugerowanie szybkich odpowiedzi. Można też przedstawić jakiś problem związany z tematem prezentacji i poprosić o przedstawienie rozwiązania w ciągu kilku sekund.

Opowiadanie historii. Najlepszym sposobem na przykucie uwagi widowni jest opowiedzenie sytuacji, która jest dla niej ważna. W ten sposób zainteresujemy ludzi sytuacją i bohaterem. Najlepiej przedstawić sytuację, w której opisany jest problem i jego rozwiązanie. Ludzie lubią słuchać opowiadania historii, bo bardzo często w tych historiach widzą siebie samych.

Napięcie i rozluźnienie. Kolejnym czynnikiem, który sprawi, że widownia będzie z przyjemnością słuchać Twojego wystąpienia jest używanie żartów i powagi. Warto przytoczyć odpowiednio do sytuacji śmieszne sytuacje, dowcipy czy anegdoty co spowoduje, że prezentacja będzie bardziej zajmująca . Nie wolno oczywiście przesadzać z dowcipami, gdyż ludzie mogą za bardzo się rozluźnić i z prezentacji szybko robi się kabaret. Jeśli atmosfera robi się zbyt luźna należy wtedy opowiedzieć smutną historię dla równowagi.

Dodatkowe efekty. Bardzo często dla polepszenia jakości prezentacji stosuje się dodatkowe efekty. Jeśli mamy możliwość używania multimediów to rewelacja, jeśli nie to można posiłkować się własną kreatywnością np. stanąć na krześle, zgasić i zapalić światło, położyć się na scenie itd.


Co dalej?

Ćwicz regularnie, a efekty same przyjdą!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena