Tkwimy w sidłach czasu czy tego chcemy czy nie. Mało kto jednak, zastanawia się tak naprawdę, kiedy zaczęła się historia pomiarów czasu. Poniżej krótka historia czasomierzy.

Data dodania: 2011-01-19

Wyświetleń: 1093

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie wyobrażamy sobie życia bez odmierzania czasu. Towarzyszy on nam wszędzie. Gdy rano wstajemy, lub wstać próbujemy. Kiedy spieszymy się na autobus który nam ucieka, kiedy sprawdzamy o której godzinie przyjedzie następny. Od zarania dziejów człowiek starał się poznać upływ czasu i w ten sposób ujarzmić to zjawisko.

Pierwsze zegary powstały już około 2-3 tysiące lat przed naszą erą. Początkowo były to zegary słoneczne, prosty gnomon wbity w ziemię na płaskiej powierzchni , a jego cień działał jak wskazówka i pokazywał upływający czas.  Zanim dotarły do nas naręczne zegarki męskie i damskie przyszedł czas na zegary wodne i piaskowe.

Na pierwszy zegarek kieszonkowy przyszło czekać aż do 1502 roku. Potem wszystko przyspieszyło. XVII wiek przyniósł ze sobą zegar wahadłowy, wskazówkę minutową a wreszcie i wskazówkę sekundową. Zegarek naręczny to stosunkowo świeży wynalazek, pojawił się w 1810 roku. Po tej dacie czekały nas już tylko dwa znaczące wydarzenia w historii czasomierzy. Były nimi pojawienie się zegara kwarcowego w 1927 roku i w końcu w 1949 skonstruowano zegar atomowy, który jest już bardzo dokładny, spóźnia się zaledwie o sekundę raz na 300 lat.

Teraz każdy oferujący zegarki sklep kusi nas tak ogromnym wyborem, że nikomu nie przychodzi do głowy zastanawiać się gdzie tak naprawdę to wszystko się zaczęło. Warto do tego wiedzieć, że Polska też ma swoje miejsce w historii zegarów. Firma produkujące jedne z najlepszych i najdroższych zegarków świata – Patek Philippe została założona przez dwóch Polaków. Założycielami jej byli Antoni Patek i Franciszek Czapek. Dziś firma ta jest autorem najdroższego zegarka jak i najbardziej skomplikowanego egzemplarza składającego się z ponad 1700 elementów.

Licencja: Creative Commons