Napewno to tylko trzeba umrzeć - czyżby ? Na pewno również pójdziemy na emeryturę, na pewno niektórzy zachorują i będą otrzymywali rentę. Coraz bardziej to wątpliwe, ale odpowiedzi na pytania, kto, kiedy i ile, zna aktuariusz.

Data dodania: 2011-01-16

Wyświetleń: 1362

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niebagatelną wagę, mają dzisiaj informacje, które w małym stopniu docierają do zainteresowanych.  A zainteresowanymi powinni być praktycznie wszyscy z wyłączeniem nieświadomych jeszcze dzieci i zaabsorbowanych programami komputerowymi nastolatkami. Wszyscy, bowiem wspomniani, będą podejmowali wkrótce pracę, pracują, pracują we własnej firmie, lub zbliżają się do emerytury. Właśnie ta ostatnia grupa doświadcza w bardzo dużym stopniu potwierdzenia matematycznego postulatu wywodzącego się z rachunku prawdopodobieństwa, który mówi: prawdopodobieństwo każdego zdarzenia równa się jeden (1). Cóż to oznacza, i jak się to ma do naszej pracy, późniejszej emerytury, renty, odprawy, świadczeń emerytalnych ?


Aktuariusz opowie tą regułę własnymi słowami, jako: "Co ma wisieć nie utonie" i jest to faktycznie stwierdzenie, że na pewno będzie miało miejsce jakieś zdarzenie: koniec pracy, wypadek, choroba. Na pewno zakończymy kiedyś pracę, na pewno będziemy na emeryturze, na pewno komuś zdarzy się wypadek lub zachoruje i w związku z tym będzie pobierał świadczenie rentowe. Aktuariusz wie więcej. Przy pomocy wyliczeń, wykorzystując założenia aktuarialne, dane demograficze, korzystając z zaawansowanej matematyki finansowej aktuariusz dokonuje kalkulcji szeregu parametrów, składek, dotyczących finansów, rezerwy na świadczenia, ksiegowości w firmie małej i dużej. Idąc dalej tropem owej "jedynki", czyli 100% pewności, że kiedyś ktoś będzie musiał wypłacać nam emeryturę, odprawę emerytalną itp. świadczenia, aktuariusz wylicza ile firma musi odłożyć z bieżących dochodów, jakie rezerwy na świadczenia poczynić by uskładała się z tych kwot odpowiednia renta, emerytura, odprawa, nagroda jubileuszowa.


Aktuarialne wyliczenie, na pierwszy rzut oka, trochę zbliżone do odczytywania przyszości z kryształowej kuli jest jednak wyliczeniem ścisłym, matematycznym, zgodnym ze standardami aktuarialnymi (np. MSR 19), zawierającym jednak wskazanie jaki może być dopuszczalny błąd wyliczenia. Aktuariusz modeluje przyszłe zdarzenia, określa precyzyjnie ich prawdopodobieństwo. Wyliczenia aktuariuszy dają się weryfikować dopiero po jakimś czasie, ale zwykle są poprawne. Aktuariusz to przecież matematyk, ksiegowy i demograf w jednym. Proces wyliczenia, usługi aktuarialnej jest oparty na szerokich podstawach danych statystycznych, danych demograficznych oraz uwzględnia najnowocześniejsze, aktuarialne metody matematyczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena