Osteoporoza to choroba, która dotyczy przede wszystkim kobiet. Nie oznacza to jednak, że jako kobieta jesteś na nią skazana. Dowiedz się, czym jest osteoporoza i jak jej skutecznie zapobiegać.

Data dodania: 2010-11-04

Wyświetleń: 1873

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osteoporoza to choroba objawiająca się pogorszeniem się stanu kości i jakości tkanki kostnej. W efekcie kości stają się kruche i podatne na złamanie, trudniej też zrastają się po złamaniach.

Dlaczego na osteoporozę chorują głównie kobiety?

Osteoporoza dotyka przede wszystkim kobiet w okolicach pięćdziesiątego roku życia, a więc jest przypadłością towarzyszącą przekwitaniu. Dlaczego tak się dzieje? Menopauza to czas, gdy w organizmie kobiety znacznie spada poziom estrogenów, kobiecych hormonów płciowych. To własnie główna przyczyna menopauzę. Należy do niej zaliczyć także inne zmiany pojawiające się u dojrzałych kobiet. Wiele pań przybiera wówczas na wadze, co stanowi dodatkowe obciążenie dla kości. Mniej chętnie biorą udział w ćwiczeniach fizycznych, prowadzą coraz mniej aktywny tryb życia, a to też negatywnie odbija się na tkance kostnej. Także popularne poprawianie sobie nastroju lampką wina lub wieczornym drinkiem może sprzyjać osteoporozie.

Osteoporoza: profilaktyka

Jak zapobiegać osteoporozie? Cóż, najlepiej zacząć, zanim jeszcze dziecko pojawi się na świecie. Odpowiednia dieta kobiety w ciąży to najlepszy kapitał dla dziecka – w ciągu dziewięciu miesięcy jego układ kostny potrzebuje silnego odżywiania. Bardzo ważna jest też dieta malucha oraz dorastającego nastolatka. Najważniejsze są produkty o wysokiej zawartości wapnia i białka. Choć nie brak przeciwników picia mleka, warto sięgać po nabiał. Nie musi to być mleko, bogate w wapń są sery, choćby popularny parmezan – idealny dodatek do potraw, lub sery owcze i kozie. Dieta zapobiegająca osteoporozie nie musi być nudna! Niezbędne jest też dostarczanie organizmowi witaminy D. Niegdyś służyła temu akcja podawania dzieciom tranu w szkole, dziś muszą o to zadbać rodzice. Uwaga: nie trzeba już pić obrzydliwego płynu, w każdej aptece można kupić kapsułki zawierające tran. Warto też pamiętać, że suplementacja witaminą D jest najważniejsza w tych miesiącach, gdy mamy mało światła, a więc jesienią i zimą. Wówczas może się przydać np. suplement diety z chrząstką rekina. Planując dietę, która wzmacnia kości trzeba też pamiętać, że niektóre produkty wypłukują wapń z organizmu i utrudniają jego syntezę. To dlatego picie kawy, alkoholu czy coca coli może sprzyjać osteoporozie. Lepiej też rzucić palenie.

Kości w ruch

Elementem profilaktyki osteoporozy jest też regularna i systematyczna aktywność fizyczna. Najlepiej – z umiarkowanym obciążeniem. Dobrze działa pływanie, marsz czy odpowiednio zaprojektowany wysiłek na siłowni. Warto o tym pamiętać szczególnie w wieku późniejszym, bo gdy metabolizm pogarsza się, ruch zapobiega nadwadze i otyłości, a nadmiar kilogramów to wróg zdrowych kości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena