Program dotacji na kolektory słoneczne NFOŚiGW jest realizowany wspólnie z bankami. Założeniem programu jest udzielanie dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Dotacje na kolektory słoneczne udzielane są w formie dopłat na częściowe spłaty kredytu bankowego. Nowy program dotacji na kolektory słoneczne ma pomóc w dofinansowaniu budowy ok. 50 tysięcy metrów kwadratowych kolektorów słonecznych rocznie, co stanowi około 30 procent sprzedaży instalacji kolektorów w 2009 r.
Komu przysługuje dotacja na kolektory słoneczne?
Z programu dotacji na kolektory słoneczne mogą skorzystać osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe, za wyjątkiem korzystających z sieci ciepłowniczej. Dotacje na kolektory słoneczne należą się także rolnikom pod warunkiem, że kolektory słoneczne używane będą w gospodarstwie domowym, a nie w rolnictwie.
Wysokość dotacji na kolektory.
Dotacje na kolektory słoneczne wynoszą 45 procent ceny zakupu i montażu instalacji kolektorów, z założeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie przewyższy kwoty 2500 złotych brutto na 1m2 powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja na kolektory słoneczne przeznaczona jest na częściową spłatę zaciągniętego kredytu bankowego. Kredyt z dotacją na kolektory słoneczne może opiewać na wyższą kwotę, ale dofinansowanie dotyczyć będzie tylko części równej kosztom kwalifikowanym.
Sposób uzyskania dotacji na kolektory słoneczne
Kredyt z dotacją na kolektory udzielany jest obecnie przez sześć banków, które podpisały z NFOŚiGW umowę o współpracy przy realizacji programu. Aby otrzymać dotację na kolektory trzeba okazać w banku faktury, podpisać „Protokół końcowego odbioru Przedsięwzięcia”, a następnie czekać na przeprowadzenie przez bank kontroli.
Dotacje na kolektory słoneczne udzielane są w formie bezgotówkowej maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia w banku „Protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia”.
Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii odnawialnej. Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej, wciąż istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat tej technologii. W tym artykule postaramy się obalić niektóre z najczęściej powtarzanych mitów i przedstawić fakty, które pomogą rozwiać wątpliwości dotyczące kolektorów słonecznych.