W chwili obecnej banki oferują swym klientom szereg możliwości, jeśli chodzi o kredyty konsolidacyjne. W tym miszmaszu czasem ciężko jest się odnaleźć. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Data dodania: 2010-10-23

Wyświetleń: 1550

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W moim poprzednim artykule na temat konsolidacji starałem się odpowiedzieć na pytanie dla kogo tego typu produkt jest przeznaczony. Zdarza się jednak, że w sytuacji, gdy kredytobiorca ma przysłowiowy nóż na gardle wybiera on pierwszy lepszą ofertę gdyż jego zobowiązania stają się już nazbyt uciążliwe. Przy wyborze kredytu konsolidacyjnego mimo wszystko warto uważnie przyjrzeć się oferowanym przez bank warunkom. Pojawia się więc pytanie na co zwracać największą uwagę przy wyborze oferty oraz jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?

Dwa zasadnicze czynniki, które każdy kredytobiorca winien brać pod uwagę, to: wysokość oprocentowania oraz okres kredytowania. Te dwa elementy winny być najważniejsze dla dłużnika, gdyż od nich zależy wysokość kosztów kredytu oraz wysokość nowych rat kredytowych. Elementem, który również wpływa na koszt uzyskania kredytu, a tym samym decyduje o atrakcyjności tegoż kredytu, jest również wysokość prowizji, jaką pobiera bank za udzielenie kredytu. W większości przypadków oprocentowanie kredytu będzie niższe jeżeli mamy możliwość zapewnić zabezpieczenie kredytu w formie nieruchomości. Większość banków ma w swojej ofercie jednak również kredyt konsolidacyjny bez hipoteki. Rozwiązanie to sprawdza się zasadniczo w dwóch przypadkach:
- jeśli nie dysponujemy nieruchomością mogącą stanowić zabezpieczenie dla banku,
- jeśli łączna kwota konsolidowanych zobowiązań jest na tyle niska, iż nie opłaca się tracić czasu oraz ponosić kosztów związanych z ustanowieniem hipoteki itp.

W sytuacji, gdy kredytobiorca weźmie pod uwagę powyższe czynniki, to będzie on w stanie wybrać korzystną dla siebie ofertę. A tylko wtedy kredyt konsolidacyjny będzie w stanie spełnić swoje zadanie, jakim jest odciążenie kredytobiorcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena