Zarówno w internecie jak i w innych mediach (prasa, telewizja) możemy stosunkowo często napotkać na różnego rodzaju rankingi produktów, w tym produków finansowych. Jednym z produktów które szczególnie często umieszczone są w rankingach są konta bankowe. Czy tego typu rankingi są wiarygodne?

Data dodania: 2010-07-31

Wyświetleń: 1670

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak pamiętać o tym,  że konto osobiste jest produktem który – podobnie jak inne produkty oferowane przez banki – może okazać się lepszy lub gorszy w zależności od indywidualnej sytuacji klienta.

Konto które w przypadku jednego klienta będzie opłacalne i korzystne, w innej sytuacji może generować wysokie koszty. Należy tutaj zwrócić uwagę właśnie na przewidywany sposób korzystania z konta oraz na indywidualną sytuację klienta. Istotne czynniki to między innymi częstotliwość dokonywania wypłat z bankomatów oraz ich dostępność. Należy wziąć również pod uwagę czy klient wypłaca gotówkę zarówno z bankomatów banku w którym zakłada konto jak i bankomaty innych banków.

Kluczowa może okazać się również częstotliwość wyjazdów zagranicznych, ponieważ transakcje zagranicą zwykle zajmują osobnę pozycję w tabelach opłat i prowizji. Wielu klientów obecne korzysta z konta przez internet i tylko przez internet. W takim przypadku konto tradycyjne może okazać się zbyteczne i warto zastanowić się nad otwarciem rachunku w jednym z banków online. Jest oczywiście wiele innych czynników które należy wziąć pod uwagę.

Czy wszystkie są kalkulowane podczas ustalania rankingów? Zwykle tak nie jest. Najczęściej ranking kont skupia się na wybranych aspektach, nie zawsze tych najistotniejszych z punktu widzenia indywidualnego klienta. Z drugiej strony ranking kont bankowych może być prowadzony na podstawie ogólnej oceny internautów - jak w przypadku rankingu prowadzonego przez serwis "Konta bankowe pod lupą". Tego typu ranking nie daje jednoznacznej odpowiedzi które konto będzie najlepsze w indywidualnej sytuacji, daje jednak pewien obraz na to które konta są warte naszej uwagi.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie trzeba zapoznać się z tabelami opłat i prowizji ale pomocne mogą być również opinie internautów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż tabele te nie są ustalane na stałe i w każdej chwili bank może podnieść naliczane stawki. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację w której bank po przeprowadzeniu akcji promocyjnej nazbiera klientów, a następnie zwiększy opłaty. Miło jednak, że zdarzają się także przypadki w których bank prowadząc kampanię reklamową z góry zastrzega, że proponowane warunki będą niezmienne przez określony czas - tak jest w przypadku aktualnej oferty konta db net - Deutsche Bank zaznacza, że atrakcyjne warunki konta będą niezmienne przynajmniej do 2013 roku.

Licencja: Creative Commons