Na czym polegają tłumaczenia konsekutywne. Gdzie je wykorzystujemy? Artykuł przedstawia także różnicę pomiędzy tłumaczeniem konsekutywnym a liason.

Data dodania: 2010-10-14

Wyświetleń: 1826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tłumaczenia konsekutywne jako tłumaczenia ustne polegają na tłumaczeniu tego co mówi druga osoba. Z taką sytuacją mamy do czynienia, wtedy kiedy np.: polityk wyjeżdża za granicę i daje wywiad w telewizji, bądź na konferencji. Jest to najtrudniejsza forma tłumaczeń i jednocześnie najbardziej stresująca dla osób zajmujących się tym na co dzień. Tłumacz zaczyna tłumaczyć tekst po zakończeniu wypowiedzi danej osoby. Następnie czeka na kolejną porcję wypowiedzi i znowu zaczyna przekładać ją w innym języku.


Tłumaczenie konsekutywne sprowadza się do wyboru najważniejszych informacji. Z tego powodu zakłada się, że tłumaczenie ustne konsekutywne, musi być zawsze krótsze od wypowiedzi mówcy. Żeby zapamiętać treść kilkuminutowego przemówienia mówcy, tłumacze często stosują system notatek, składający się z symboli oznaczających słowa. Pozwala to na zapisanie informacji mogących później odtworzyć myślenie mówcy.


W takim tłumaczeniu osoba tłumacząca, w trakcie przemówienia stoi obok rozmówcy, słucha go spisując notatki, następnie mówi z pamięci, tak jakby mówił o sobie. Jest to tłumaczenie różniące się od tłumaczenia liaison długością wypowiedzi do tłumaczenia. W tłumaczeniu konsekutywnym mówca może mówić bez przerwy non stop nawet przez pięć minut, podczas gdy w tłumaczeniu liaison wypowiada zazwyczaj 3-4 zdania i robi przerwę, czekając aż tłumacz przełozy tekst w innym języku.
Niemal każde biuro tłumaczeń zatrudnia tłumaczy konsekutywnych. Są to osoby wysoko wykształcone, inteligentne, błyskotliwe i nie mające większych problemów z tremą. W tym zawodzie ciężko opanować emocje. Tym którym się to udaje, mogą liczyć na porządne zarobki i wartościowe doświadczenie. Biura tłumaczeń wykonają dla nas tłumaczenia tekstów prawnych, finansowych. Możemy również liczyć na tłumaczenia dokumentów unijnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena