Konkurencja pomiędzy producentami drukarek spowodowała, iż samo urządzenie jest stosunkowo tanie, a producent zarabia na nim niewiele czerpiąc zyski z sprzedaży materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo producenci stosują praktykę sprzedaży wraz z nową drukarką tzw. tonerów rozbiegowych – ich pojemność jest zmniejszona w stosunku do tonera z "półki sklepowej" czasem nawet o 50%.
Co możemy zrobić, aby zaoszczędzić na zakupie tonerów? Oczywiście możemy zakupić tonery alternatywne znacznie tańsze niż oryginalne, jednak te tonery występują również w kilku wariantach poniżej krótki przewodnik po nich
Tonery zamienne fabrycznie nowe – w tonerach tych znajdujemy tylko nowe elementy, a sama konstrukcja tonera mimo że bardzo podobna do swojego pierwowzoru, to jednak odbiega zastosowanymi materiałami, rozwiązaniami. Najczęściej fabryki tego typu tonerów znajdują się w Chinach. Jakość wykonania tych tonerów nie pozwala na późniejszą regenerację.
Tonery zamienne remanufakturowane – tonery, których producenci wykorzystują kasety tonerów oryginalnych (skupowanie pustych kaset) wymieniając w nich elementy, które uległy zużyciu najczęściej są to bęben światłoczuły, chip zliczający, listwa zbierająca. Toner następnie jest napełniany „proszkiem”, a po testach jakości pakowany w pudełko producenta.
Tonery zamienne remanufakturowane wersja ekonomiczna – toner jest tylko czyszczony i uzupełniany proszkiem.
Ostatnią metoda najtańsza – regeneracja – polega na wykonaniu czynności jak w przypadku tonera zamiennego remanufakturowanego z tym, że czynności napełniania i wymiany zużytych elementów są przeprowadzane na kasecie klienta.
Ważne jest, aby w przypadku tonerów alternatywnych wybierać sprawdzonych i solidnych producentów niestety najczęściej za bardzo niską ceną idzie również niska jakość tonera.