Gubisz dużo włosów? Podczas każdego mycia ich czy czesania, wychodzą ci garściami? A może masz cienkie i rzadkie kosmyki, więc obawiasz się, że szybko wyłysiejesz? 

Data dodania: 2010-10-03

Wyświetleń: 1770

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spokojnie. Jest wiele sposobów na zahamowanie wypadania włosów. Istnieją nawet na rynku produkty, stymulujące ich porost. Należy jednak na początku poznać przyczynę naszego problemu, by móc skutecznie oraz szybko go zwalczyć.

Choroby

Najbardziej poważną przyczyną wypadania włosów są różnego rodzaju choroby. Mogą to być zaburzenia hormonalne, takie jak w przypadku niedoczynności lub nadczynności tarczycy. W pierwszym wypadku włosy są szorstkie, matowe, przerzedzone, suche i łamliwe. W drugim zaś cienie i lśniące, a łysienie może zachodzić na całej powierzchni głowy lub tylko w niektórych miejscach. Podobnie u osób chorych na cukrzycę następuje przerzedzenie kosmyków i łysienie głowy. Objawy te zachodzą w mniejszym nasileniu u osób leczonych insuliną. Rozwój kosmyków nie zachodzi prawidłowo także, gdy dana osoba choruje na celiakie. Przy tej choroby wskazane jest całkowite odstawienie glutenu. Jeśli będziemy go spożywać, proces trawienia i wchłaniania pokarmu nie będzie poprawny, więc nie będzie przyswajana dostateczna liczba składników potrzebnych do należytego wzrostu włosów. Wszystkie problemy naszego ciała, które leczymy hormonami, sterydami czy chemioterapią wpływają negatywnie na kondycje naszych kosmyków. Dochodzi do tego wiele chorób skóry takich jak: zapalenie mieszka włosowego, liszaj płaski, toczeń, łuszczyca, grzybica skóry, twardzica, egzema i wiele innych. Wymienione choroby należy leczyć specjalistycznymi lekami oraz niestety często trzeba pogodzić się z częściową utratą lub osłabnięciem włosów.

Zaburzenia

Innymi czynnikami, wpływającymi na zmianę w ilości, wypadających włosów są zaburzenia związane ze zmianami:  w trudnych sytuacjach życiowych, dojrzewaniem, przekwitaniem, operacją itd.

Większość z tych przyczyn łączy się z zaburzeniami hormonalnymi. Podczas dojrzewania lub przekwitania zmienia się nasz organizm, ilość niektórych hormonów się zwiększa innych zmniejsza. Doprowadza to do zahamowania wzrostu włosów oraz do częściowego ich przerzedzenia. Ciąża także powoduje, że zmienia się gęstość naszych pasm. W tym okresie zwiększona liczba progesteronu i estrogenu wpływa pozytywnie na kondycję kosmyków. Jednak po tym czasie zachodzi następna zmiana w gospodarce hormonalnej, która niestety powoduje większą utratę włosów. Problem ten nasila także poronienie.

Stres

Częstą przyczyną gubienia przez nas włosów jest stres. Może być to jakaś przeżyta trauma np. śmierć kogoś bliskiego, bycie świadkiem ciężkiego wypadku samochodowego lub uczestniczenie w takiej tragedii. Ciągłe napięcia związane z pracą, życiem osobistym czy innymi sytuacjami także negatywnie wpływa na kondycję naszych włosów. Stres odbija się na naszym całym organizmie. Osłabia nas psychicznie i fizycznie. Przy złym funkcjonowaniu narządów cierpią również mieszki włosowe. Nieprawidłowo odżywione przestają produkować mocne i zdrowe włosy.

Dieta

Produkty, które jemy dostarczają nam potrzebnych składników pokarmowych, aby dobrze funkcjonować. Jeżeli nasza dieta jest uboga to nie źle odżywione organy, powodują, że wzrost i rozwój włosów jest nieprawidłowy. Należy dostarczyć odpowiednich aminokwasów, które są używane przy budowie białek włosa, witamin i mikroelementów, potrzebnych przy jego dalszym wzroście. Dobrze jadać posiłki obfitujące w witaminy B6, B2, cynk, żelazo, wapń.  Pozytywnie na włosy wpływają ryby ( tylko nie smażone), gotowane warzywa, jajka, chude mięso.

 

Powyżej podane powody to nie wszystkie możliwe przyczyny wypadania włosów. Jednak wszystkie czynniki wpływające na złą kondycję skóry głowy wymagają od nas jakiś zmian w swoim życiu. Czy to będą zmiany w planie dnia np. więcej czasu na relaks, czy rezygnacja z niektórych stresujących zajęć, czy po przebytej rozmowie z lekarzem rozpoczęcie jakiejś kuracji. Może być to też dostosowanie nowej diety lub ograniczenie stylizacji włosów mocnymi kosmetykami. Wszystkie te wysiłki na pewno zaowocują w przyszłości. Jeśli nawet nie uchronią nas przed utratą czy przerzedzeniem włosów, to na pewno nasz organizm będzie w lepszej formie, a my także będziemy się lepiej czuć.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena