Jedną ze zmian związaną z globalizacja jest wzrastająca świadomość ekologiczna światowego społeczeństwa. Rządy i organizacje międzynarodowe stawiają na odnawialne źródła energii, coraz więcej produkcji rolniczej odbywa się w zgodzie z zasadami ekologii, od małego przyuczamy dzieci do segregowania śmieci, szanowania papieru, i tak dalej.

Data dodania: 2010-10-03

Wyświetleń: 3097

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ten trend dotarło również do sektora mody: choć wiadomo, że najbardziej zdrowe i najwygodniejsze są produkty z substancji naturalnych, promuje się je tylko w odniesieniu do ubrań. Buty i torebki, których wykonanie wymaga śmierci zwierzęcia, mają coraz więcej przeciwników. Zwłaszcza, że produkuje się teraz znakomite substancje syntetyczne, tzw. skóry naturalne czy ekologiczne, które niemal dokładnie kopiują te prawdziwe. Właśnie, prawie… dlatego egzotyczne torebki ze skór zwierząt mają nadal oddane grono fanek, i pojawiają się coraz nowe firmy i nowi styliści, chcący projektować i wytwarzać taki dodatki.

            Dlaczego wyroby ze skór egzotycznych cenione są tak wysoko? Pomijając już kontrowersje etyczne (cierpienie zwierząt) i ekologiczne (niepotrzebne zabijanie rzadkich gatunków) torebki ze skóry węża czy jaszczurki są wielokrotnie droższe niż te ze skór naturalnych. Może to właśnie jest jedna z pokus – mieć coś drogiego i rzadkiego, niedostępnego dla wszystkich… Rzeczywiście, salony trudniące się wyrobem takich torebek są zazwyczaj dość ekskluzywne, ich towarów nie ma w masowej sprzedaży w centrach handlowych, a jedynie w wybranych butikach. Robiąc tam zakupy można mieć wrażenie, że jest się członkiem jakiejś wybranej, wyróżnionej grupy. Pewnie dlatego jego klientki to w dużej części aktorki, piosenkarki czy celebrtytki. Luksusowe kobiety, które muszą podkreślać swoją wyjątkowość i otaczać się niezwykłymi akcesoriami. Co prawda część sław (ich liczba ciągle rośnie) zdecydowanie opowiada się przeciwko takiemu krzywdzeniu zwierząt i stara się wykorzystać swoją popularność i wpływ na fanów, aby propagować taką postawę. Na razie jednak przedstawiciele skórzanego biznesu mogą spać spokojnie. Na każdym wielkim wydarzeniu w show biznesie muszą pojawić się torebki ze skóry pytona, kopertówki z jaszczurki, paski z krokodyla… Oprócz tych zwierząt „popularnością” cieszą się również strusie – póki co, skóry ekologiczne poprawiły los raczej europejskich, zwykłych zwierząt, jak świnie czy krowy.

            Oczywiście twórcy związani z przemysłem skórzanym zapewniają, że ich praca w żaden sposób nie zaburza równowagi ekologicznej – odstrzał zwierząt jest kontrolowany, aby nie naruszać miejscowej populacji. Mnożą się również farmy krokodyli, aligatorów, kajmanów, strusi. Jednak żadne przepisy nie przekreślą cierpienia poszczególnych zwierząt, które cierpią dla zaspokojenia naszej próżności.

            Co tak bardzo podoba się kobietom w skórzanych torebkach, że przeważa przytoczone argumenty? Miłośniczki skór egzotycznych zapewniają, że faktura takich wyrobów jest absolutnie niepowtarzalna, że noszą się jak żadne inne. No i najważniejszy powód: ich desenie są naprawdę niepowtarzalne, bo stworzone przez naturę, i tak misterne, że nie potrafi ich podrobić nawet najlepszy sztuczny materiał. Takie torebki są też wytrzymałe – nie niszczą się latami (skóra krokodyla jest naprawdę wytrzymała!). Wbrew pozorom takie naturalne skóry często są wyglądają bardziej sztucznie, niż te z przemysłowych włókien, ponieważ skóra jest barwiona i lakierowana. Torby te, jako dodatek raczej ekstrawagancki, przeznaczony dla kobiet, które chcą rzucać się w oczy, produkowane są często w niezwykłych kolorach. Przyciągać do nich może również staranne wykończenie: najczęściej ekskluzywne butiki szyją torby ręcznie, zlecając tą pracę wysoko wykwalifikowanym rzemieślnikom. Daje to pewność, że każdy detal będzie idealnie dopracowany. Wygląda na to, że jeszcze długo egzotyczne zwierzaki nie będą mogły spać spokojnie – zbyt wiele osób chce oglądać mieć ich skóry jako trofea.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena