W dniu 15 czerwca 2010 roku konsorcjum MoCA ratyfikowało standard o tej samej nazwie w wersji 2.0. - MoCA 2.0. Wydarzenie to pobudziło amerykański rynek związany z transmisją sygnałów.

Data dodania: 2010-09-13

Wyświetleń: 2085

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydarzenie to dotyczy rynku kompleksowych rozwiązań dla dystrybucji sygnałów cyfrowych w obrębie budynków, w szczególności domów jednorodzinnych, nie wymagających zastosowania nowych typów okablowania (no-new-wires technologies).


Oprócz wspomnianego MoCA należą do nich m.in. HomePlug - technika dystrybucji sygnałów w przewodach elektrycznych oraz zatwierdzony przez ITU-T w 2009 roku, zdobywający popularność standard G.hn, opisujący transmisję sygnałów przy wykorzystaniu większości rodzajów okablowania występujących w domach (przewód koncentryczny, elektryczny, linia telefoniczna).
Ze względu na dojrzałość standardu MoCA (start w 2004 roku) oraz poparcie wielu wiodących producentów sprzętu przewiduje się, że obejmie on swym zasięgiem nawet 90% amerykańskich gospodarstw w USA. Jest to rozwiązanie wybierane najchętniej przez wszystkich operatorów sieci kablowych.

schemat_00010151

Typowa konfiguracja sieci MoCA. Integracja wielu usług i urządzeń.

MoCA, czyli Multimedia over Coax Alliance, jest grupą zajmującą się opracowaniem technik zapewniających szkielet dla domowych sieci integrujących różne media oraz urządzenia przewodowe i bezprzewodowe.
MoCA pozwala na jednoczesną dystrybucję kilkunastu strumieni wideo w rozdzielczości HD (również 3D) oraz innych danych, takich jak typowe dla sieci Ethernet strumienie VoIP.


Multimedia over Coax Alliance ratyfikowała trzecią wersję standardu MoCA (po 1.0 oraz 1.1), która zakłada możliwość przesyłu danych z prędkością 400 lub nawet 800 Mbit/s w paśmie 500 - 1650 MHz w zależności od konfiguracji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena