Kredyt hipoteczny jest dla więksości ludzi największą inwestycją jakiej dokonają w ciagu całego swojego życia, dlatego dobrze jest umieć odpowiednio nim zarządać, żeby bank jak najmniej na nas zarobił.

Data dodania: 2010-09-12

Wyświetleń: 2307

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Spłać go szybko

Czas to pieniądz. Jest sporo strategii mający na celu zmniejszenie oprocentowania kredytu, ale większość z nich sprowadza się do jednej rzeczy: spłać swoje kredyt hipoteczny tak szybko jak to tylko możliwe. Gdyby np. Wziąć kredyt na 300 000 zł na 30 lat na 6,5 procent to twoja rata wynosiłaby ok. 1896 zł. To sprawiłoby, zę po 30 latach spłaciłbyś 682 632 zł.

Gdyby natomiast wziąć kredyt na 15 lat to twoja miesięczna rata wynosiłaby 2613 zł miesięcznie. W takim wypadku po 15 latach spłaciłbyś 470 397 zł – oszcędzasz wtedy  212 235 zł.

- spłacaj wyższe raty

Dobrym sposobem jest spłacanie jak byś miał wyższe oprocentowanie. Znajdź kredyt hipoteczny z najniższym oprocentowanie, a wpłacaj co miesiąc tyle jakby oprocentowanie było 2-3 procent wyższe. Wtedy nawet nie zauważysz, gdy oprocentowanie ulegnie podwyższeniu i kredyt hipoteczny będziesz miał spłacony szybciej.

- dokonuj częstszych płatności

W życiu często bywa tak, że najprostrze rzeczy są najskuteczniejsze. Jedną z najprostrzych i najlepszych strategi na „pozbycie się” kredytu hipotecznego wcześniej jest dokonywanie częstszych spłat np. tygodniowo zamiast miesięcznie. Możesz także podzielić miesięczną kwotę raty na 2 i spłacać co 2 tygodnie. Takiego zabiegu w swoim budżecie praktycznie nie oddczujesz, a sprawi to, że każdego roku będziesz dokonywał większych spłat niż gdybyś spłacał raty miesięcznie. Dzieje się tak dlatego, że mamy 12 miesięcy w roku, a takich okresów 2 tygdniowych mamy 26. Czyli w tym wypadku będziesz każdego roku dokonywał tak jakby 13 miesięcznych rat wpłaty. To zrobi dużą różnicę.

- dokonuj dodatkowych wpłat ponad miesieczną ratę z umowy

Przez pierwsze kilka lat spłacania rat spłaca się głónie odsetki i tylko niewielką część właściwej kwoty kredytu. Proporcje te jednak się zmieniają gdy dokonujesz dodatkowych wpłat ponad wysokość ustaloną w umowie. Z dodatkowych wpłat na spłatę odsetek idzie tylko minimalna część. Zdecydowana większość kwoty przeznaczona jest na spłatę właściwej kwoty zadłużenia.

2. Skonsoliduj swoje kredyty

Jednych z najlepszych sposobów na zapewnienie, że będziesz kontynuował szybsze spłaty kredytu jest ochrona siebie przed wzrostem oprocentowania kredytów. Jeżeli oprocentowanie twojego kredytu hipotecznego zacznie rosnąć to możesz być pewien, że wzrośnie także oprocentowanie twojego kredytu konsumpcyjnego i karty kredytowej. To nic dobrego ponieważ oprocentowanie twojego kredytu konsumpcyjnego i karty jest o wiele wyższe niż oprocentowanie twojego kredytu hipotecznego. Dlatego też dobrym pomysłem może okazać się konsolidacja tych kredytów „pod parasolem” kredytu hipotecznego. To oznacza, że zamiast płacić 15 czy 20 % za kartę lub kredyt konsumpcyjny możesz przenieść te długi do kredytu hipotecznego i spłacać je z oprocentowaniem 7,32.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena